Venin- proza scurta

In jos

Venin- proza scurta

Mesaj Scris de Raluca la data de Lun Ian 10, 2011 9:01 am

Deci, aceasta este o compunere cu care am participat la un concurs eminescian ( desii eu nu vad nicio legatura dintre ea si eminescu, desigur doar ideea de Inger si Demon si la sfarsit ultimul vers din Inger de paza), am luat locul III pe judet si a fost publicata XDDD

Venin

Îngerul. Imaginea purităţii, a prietenului care ne apără, a sincerităţii.
O figură care ne inspiră linişte şi siguranţă.
În picturi îngerul ne este prezentat ca un copilaş dolofan, cu păr bălai şi ochi albaştri. Acest copilaş poartă pe creştet o cunună de aur, care exprimă sfinţenia sa.
Ce este îngerul pentru mine? Îngerul este darul meu de la botez, din câte ne învaţă religia, este războinicul care mă apără de ispite, este prietenul care mă însoţeşte în fiecare minut al zilei, iar noaptea îmi veghează somnul.
Îngerul, formă pură a divinităţii, mesagerul divinităţii înseşi pe pământ.
Aceste fiinţe iubitoare, fără de păcat sunt imaginea universală a păcii. Un tipar pentru viitori ocupanţi ai Raiului.
Dar, oh, îngerul care este lovit de veninul negru al invidiei. Acest venin injectat în inimă, otrăveşte lent şi letal sufletul.
Invidia îl roade pe copilaşul căzut în dizgraţie, pentru că îngerii sunt prezentaţi ca nişte copilaşi. Sufletul său se îngreşte. Invidia pe Conducătorul Divin, îl compromite încet. Dar acum, el este considerat demon, un demon cu suflet neîndurător.
Acest înger, cade, exact ca Lucifer. Ajunge de partea cealaltă, partea tabu a divinităţii, partea cu care suntem speriaţi.
De ce mulţi oameni sunt credincioşi? De ce? Pentru că suntem învăţaţi că dacă nu suntem buni credincioşi, iadul ne este predestinat. Lumea se teme, de focul iadului, de diavoli. Dar acest foc nu există, iadul nu este material, ca şi raiul. Iadul este chinul sufletului, închisoarea sa. Regretele ne izbesc cu puterea unui glonţ, rănindu-ne, inducându-ne un chin extraordinar..
Nu-mi este frică nici de rai, nici de iad. De ce să-mi fie frică de ceva care este descris pe baza unor presupuneri, nu s-a întors nimeni din iad, sau din rai, ca să ne prezinte lucrurile aşa cum sunt.
Poate din cauza părerii mele, o să fie injectat şi în inima veninul ce-l face pe înger să cadă. Dacă invidia o să-mi răpească puritatea şi linisţea pe care mi-o conferă vârsta? Dacă se vor întampla toate acestea, ce se va întampla?
Dar, dacă îngerul meu ar cade? Cu mine ce se va întâmpla? Voi cădea şi eu cu el? Mi se va sfârşi viaţa aici?
Atunci, de ce cad îngerii? De ce Dumnezeu nu are grijă ca ei să nu fie atinşi de invidie? De ce fiinţele care sunt mesagerii Lui pe pământ sunt lăsaţi pradă ispitei? Pentru a-şi dovedi loialitatea? Dar ei nu sunt loiali cand au grijă de fiinţele create de El?
Dacă îngerul este imaginea copilului, care nu a aflat încă de invidie, viclenie şi toate păcatele capitale, dar cănd creşte acestea îl lovesc din plin, şi-l culcă la pământ, copleşindu-l, sufocându-l, obligându-l sa recurgă şi el la invidie şi viclenie?
Dar , într-un final, divinitatea există?

„Căci tu- tu eşti el.”

Acum mi se pare copilaroasa, dar fie ce-o fi :))

( Raluca, adica eu, in varianta animata)
Raluca
Membru Fidel
Membru Fidel

Data de inscriere : 09/01/2011
Mood Our backs are now against the wall? Listen all y'all, it's a sabotage

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Venin- proza scurta

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Lun Ian 10, 2011 9:26 am

frumoasa si interesanta. desi nu-mi plac orice tine de tematica religioasa, asta chiar m-a impresionat si intr-un fel are dreptate. Insa cum ai spus in final, oare chiar exista rai si iad si toate cele? eu una nu cred sau asta unde nu sunt credincioasa:))) oricum nota 10 si meriti locul care l-ai luat, chiar daca este locul 3. Important este ca ai ajuns undeva departe si bravo, felicitarile mele:)

This hurricane is chasing us all underground.

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Data de inscriere : 07/01/2011
Varsta : 29
Mood I always seem to find myself fighting the law of equilibrium, the great leveling force that brings things to the mean and takes the 'cartoonishness' out of life. Perhaps I am doing a very unnatural thing. If Einstein were still alive I would ask him about it.

Vezi profilul utilizatorului http://orasul-intunecat.forumhit.ro/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Raluca la data de Lun Ian 10, 2011 9:43 pm

Muultumesc.
Anul trecut a fost anul meu cel mai bun XDDDD. Am luat 3 premii de creatie.
Mhm, tema nu e chiar religioasa, dar nu stiam ce sa scriu despre ingeri si demoni.

Eu si acum profit dupa compunerea asta, trebuie sa o citesc la o lectie deschisa despre Eminescu \:d/.

Ma bucur ca-ti place ><

Raluca
Membru Fidel
Membru Fidel

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Lun Ian 10, 2011 11:14 pm

atunci succes in continuare cu ea si sper sa mai scrii:)

This hurricane is chasing us all underground.

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Data de inscriere : 07/01/2011
Varsta : 29
Mood I always seem to find myself fighting the law of equilibrium, the great leveling force that brings things to the mean and takes the 'cartoonishness' out of life. Perhaps I am doing a very unnatural thing. If Einstein were still alive I would ask him about it.

Vezi profilul utilizatorului http://orasul-intunecat.forumhit.ro/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Vin Ian 14, 2011 4:30 am

Pai... Imi place mai intai stilul, e oarecum simplu, fluent si expresiv, ideea fiind foarte bine redata. Apoi, ma bucur ca nu are un subiect foarte comun, despartiri, sinucideri etc., e alt gen de lectura. So, felicitari!

"The only difference between me and a madman is that I'm not mad."
"Take me, I am the drug; take me, I am hallucinogenic."

"But captain, to obey - just like that - for obedience's sake... without questioning... That's something only people like you do."
Mad Hatter
Moderator
Moderator

Mood It is better to conquer yourself than to win a thousand battles. Then the victory is yours. It cannot be taken from you, not by angels or by demons, heaven or hell.

Sus In jos

Mesaj Scris de Raluca la data de Vin Ian 14, 2011 9:49 am

Multumesc.
Eu nu pot scrie despre dragoste, eu nu inteleg dragostea.

Si Profesoara mea de franceza a adora compunerea cand am citit-o in cadrul unei activitati in cinstea lui Eminescu.

Raluca
Membru Fidel
Membru Fidel

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus