Grafologia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Grafologia

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Dum Ian 09, 2011 8:04 am

Grafologia (analiza scrisului) este o stiinta veche de secole. Chinezii si apoi romani au pus bazele acestui procedeu, folosit mai tarziu si in Evul Mediu. Ulterior, grafologii francezi si germani au stabilit principii clare de analiza a scrisului care sunt valabile si azi. Universitati importante din SUA, Franta, Germania si Israel au introdus grafologia in cursurile de psihologie si criminalistica.
Scrisul spune multe despre oameni. Dincolo de aparente, el dezvaluie taine ascunse si trasaturi de caracter pe care nu le intuim. Analiza scrisului te poate ajuta sa cunosti mai bine oamenii de langa tine.

Scrisul drept sau inclinat
Inclinarea scrisului spre dreapta indica un temperament extravertit. Daca inclinarea este normala, atunci avem in fata noastra o personalitate deschisa, dornica sa lege prietenii in cercul sau social si sa primeasca afectiune.
Scrisul inclinat spre stanga este semnul introvertirii. Persoana care scrie altfek este dominata de ratiune. Daca gradul de inclinare este pronuntat, subiectul tine la distanta orice interlocutor.
Un scris variat indica o persoana instabila emotional si capricioasa. In astfel de cazuri, nu poti conta pe loialitatea sau sprijinul sau in momente importante.

Mare sau mic?
Marimea literelor ne dezvaluie daca partenerii nostri de viata sau de afaceri sunt flexibili si sociabili. Scrisul mare demonstreaza ca persoana adora sa fie in centrul atentiei si are nevoie de o viata sociala activa. S-a dovedit ca persoanele care au un scris foarte mare sunt aspre, arogante si adesea egoiste. Ele vor sa se afirme cu orice pret, sa fie in centrul atentiei si sa preia initiativa. Scrisul de marime medie este specific persoanelor sociabile, care se adapteaza la situatii de conjunctura. In schimb, scrisul mic este specific personalitatilor, oamenilor de stiinta si filosofilor. Psihologii spun ca persoanele obisnuite care au scrisul foarte mic au complexe si sunt preocupate sa duca o viata foarte discreta.

Litere inegale
Daca literele scrisului sunt inegale, ni se dezvaluie alte amanunte despre cel care scrie.
Literele majuscule trebuie sa pastreze o anumita proportie comparativ cu cele minuscule. Cand acestea sunt prea mari , arata o persoana vanitoasa si foarte ambitioasa.
La fel se caracterizeaza scrisul ornat cu multe curbe. Daca disproportia intre litera mare si cea mica este iesita din comun, aceasta demonstreaza ca persoana este imprevizibila, ca poate sa actioneze unde si cand nu trebuie.Scrisul acesta poate sa caracterizeze starea emotionala a cuiva care traieste departe de cineva drag. Majuscula in forma de litera mica scoate in evidenta falsa modestie si ipocrizia.

Daca unele cuvinte-model precum mama, tata, vointa sunt scrise apasat, inseamna ca subiectul este atasat de semnificatia lor din motive foarte intime. Un lucru este clar: persoana care a scris este afectata de o situatie anume care are legatura cu unul dintre termeni.

Incadrarea in pagina
Felul in care incadram textul in pagina spune multe despre noi.
O margine generoasa in zona superioara a paginii arata ca subiectul este o persoana rezervata, care tine seama de convenientele sociale.
Daca marginea inferioara a colii pe care scrie cineva este ingusta, atunci se dezvaluie caracterul unei persoane foarte strangatoare sau cu tabieturi exagerate in viata de familie.
Cand [marginea din stanga[/b] paginii scrise este ingusta, ni se dezvaluie un caracter sociabil, care nu face discriminari in relatiile interumane.
Marginea stanga lata indica o persoana inteligenta, cu simt artistic si care se bazeaza pe o cultura solida.
O scriere cu marginea dreapta lata este specifica persoanelor care sunt prevazatoare in ceea ce priveste viitorul. In schimb, o pagina cu margine dreapta ingusta arata ca subiectul este prudent in relatiile cu prietenii si anturajul. Deseori, persoana este incorsetata de prejudecati.

Voi cum scrieti?:)

This hurricane is chasing us all underground.

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Data de inscriere : 07/01/2011
Varsta : 28
Mood I always seem to find myself fighting the law of equilibrium, the great leveling force that brings things to the mean and takes the 'cartoonishness' out of life. Perhaps I am doing a very unnatural thing. If Einstein were still alive I would ask him about it.

Vezi profilul utilizatorului http://orasul-intunecat.forumhit.ro/forum

Sus In jos

Re: Grafologia

Mesaj Scris de Raluca la data de Dum Ian 09, 2011 10:37 pm

Eu scriu drept cand am rabdare si inclinat cand ma grabesc :)).
Scriu literele inegale cand ma grabesc si las spatiul in stanga in functie de atentie, cand nu sunt atenta las mai putin si cand sunt atenta las mai mult :))

Chiar ma gandeam sa fac un topic cu poze cu scrisul nostru XDD

( Raluca, adica eu, in varianta animata)
Raluca
Membru Fidel
Membru Fidel

Data de inscriere : 09/01/2011
Mood Our backs are now against the wall? Listen all y'all, it's a sabotage

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de Dum Ian 09, 2011 10:55 pm

Sigur Ar fi interesant. Mai ales ca Lunatic Asylum sa ne si interpreteze scrisul. Ce ziceti?

Cand nu mentionez nimic postez cu Invader Lamu. Cand postez cu un alt personaj intotdeauna voi mentiona numele sau.

Invader Lamu
Admin
Admin

Data de inscriere : 08/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Seig Heil la data de Dum Ian 09, 2011 10:58 pm

Scrisul meu e ciudaat ! : ))
E inclinat si drept in acelasi timp : )) si literele mele sunt si egale si inegale in acelasi cuvant : )) . Las spatiu destul cand sunt atenta, dar asa, neeh >.< . Nu-i frumos, cum spune profa` de romana.
In legatura cu ideea de a ne poza scrisu`, e interesant :-? ar fi frumos xD

I hate endings - good or bad.

Spoiler:

I want to know what it is, this 'sin' they say I've committed.

Viaţa e ca o aruncare de zaruri, tragem să iasă şase-şase în fiecare zi.

Seig Heil
Membru Fidel
Membru Fidel

Varsta : 21
Mood If you want a thing done well, do it yourself.

Sus In jos

Mesaj Scris de Raluca la data de Dum Ian 09, 2011 11:10 pm

Eu am scris diferit in functie de materie si de viteza de dictare a profesorului :-??. Multi zic ca eu am scriu de clasa intai, nu am un scris d-ala ciudat, scriu caligrafic si cu inflorituri, sunt obsedata de felul meu de a scrie :">

( Raluca, adica eu, in varianta animata)
Raluca
Membru Fidel
Membru Fidel

Mood Our backs are now against the wall? Listen all y'all, it's a sabotage

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Lun Ian 10, 2011 8:02 am

de interpretat nu pot, e doar un articol dintr-o revista:))) eu insa scriu in toate felurile posibile, uneori scriu cel mai frumos, alteori cel mai urat:)))

This hurricane is chasing us all underground.

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Data de inscriere : 07/01/2011
Varsta : 28
Mood I always seem to find myself fighting the law of equilibrium, the great leveling force that brings things to the mean and takes the 'cartoonishness' out of life. Perhaps I am doing a very unnatural thing. If Einstein were still alive I would ask him about it.

Vezi profilul utilizatorului http://orasul-intunecat.forumhit.ro/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de Lun Ian 10, 2011 9:58 pm

Cred ca scrisul meu e cel mai urat din lume
Poate exagerez da serios am un scris ...

La facultate pe o foaie A4 aveam scrisu mare si inclinat incat incepeam un rand in stanga sus a foii si terminam randul in partea dreapta cam pe la 1/10 din foaie.
La liceu cand profii dictau mai incet, aveam un scris puchinos.
Cica ca sa fac economie de caiet =))

Cand nu mentionez nimic postez cu Invader Lamu. Cand postez cu un alt personaj intotdeauna voi mentiona numele sau.

Invader Lamu
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Vin Ian 14, 2011 5:10 am

ca majoritatea persoanelor care deseneaza bine, am un scris urat si simplu, desi minune am mai evoluat din anii trecuti. Nu mai scriu chiar asa mic cum obisnuiam dar scriu inghesuit, inclinat spre dreapta, ascutit si fara niciun fel de "floricele". Inghesuit nu la modul ala ca nu las spatiu intre cuvinte, ci litere sunt de multe ori lipite pur si simplu unele de altele (nu prea se poate deosebi ct de d). Cat despre marime, nu am un scris inegal si pastrez proportiile. Oricum nu pun accent pe cum scriu, conteaza ce scriu si la asta ma pricep,

"The only difference between me and a madman is that I'm not mad."
"Take me, I am the drug; take me, I am hallucinogenic."

"But captain, to obey - just like that - for obedience's sake... without questioning... That's something only people like you do."
Mad Hatter
Moderator
Moderator

Mood It is better to conquer yourself than to win a thousand battles. Then the victory is yours. It cannot be taken from you, not by angels or by demons, heaven or hell.

Sus In jos

Mesaj Scris de Rogue. la data de Sam Ian 29, 2011 8:34 pm

la mine e mai complicat... scriu... indescifrabil ! uneori parca sunt heroglice... nu scriu tot timpul ingrosat, poate doar cateodata cand nu-mi merge bine pixu si apas pe el. uneori scriu drept, alteori inclinat, depinde f mult de starea mea de spirit.. de cele mai multe ori scriu asa haotic ca nici eu nu mai inteleg ce am scris, deci da.... *blush*

she is Katherine.
she loves to play games.
and she is sooo seductive.
Rogue.
Admin
Admin

Varsta : 23
Mood iritata in general. plina de energie tot timpul !

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum