Fluturi negri pictati in alb

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Re: Fluturi negri pictati in alb

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Vin Mar 11, 2011 7:52 am

atunci hai mai repede cu actiunea ca si eu vreau sa aflu cum il cheama si ce se intampla intre cei doi

This hurricane is chasing us all underground.

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Data de inscriere : 07/01/2011
Varsta : 29
Mood I always seem to find myself fighting the law of equilibrium, the great leveling force that brings things to the mean and takes the 'cartoonishness' out of life. Perhaps I am doing a very unnatural thing. If Einstein were still alive I would ask him about it.

Vezi profilul utilizatorului http://orasul-intunecat.forumhit.ro/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Mar Mar 15, 2011 9:33 am

XIII
Zilele trec, batai ragusite si repetate de orologiu, pe care si le aminteste parca dintr-o alta viata.
“Nu mai esti fluturasul din soare,
Care zboara din floare in floare,
Fluturas nu mai ai aripioare,
Domnul conte ti le-a retezat.
Fluturas nu mai ai aripioare,
Domnul conte ti le-a retezat.”

Cantecul ii rasuna monoton, insuportabil si continuu in urechi si fluturi albi incep sa ii tina companie. Il cunostea atat de bine incat incepuse chiar sa il fredoneze. Telefonul suna aproape mereu dar ea il ignora. Dean suna de cel putin 50 de ori pe zi, ba chiar si venise sa o viziteze de cateva ori dar reusise sa il evite. De asemenea Lena sunase si ea. Ei insa ii raspunsese si ea ii vorbise despre cum organizeaza o expozitie de arta moderna de proportii. Si despre caracterul caritabil al acestui eveniment, care urmarea sa faca o donatie pentru studiul bolilor mintale, care erau in mare parte si tema expozitiei. De asemenea nemtoaica ii marturisise despre interesul atat al ei cat si al sotului sau, despre acest subiect si bineinteles nu pierduse ocazia sa ii mai vorbeasca despre dragostea vietii ei. Aceasta discutie ii distrase atentia de la barbatul cel blond si de la fluturi, pentru o scurta perioada de timp dar se incheiase destul de ciudat.
“Stii, toti avem intentia sa ne creem propriile lumi daca realitatea nu ne multumeste si, de multe ori, chiar daca viata ne izbeste direct in fata, nu vrem sa o recunoastem ca realitate. Nu e uimitor cum mintea poate sa traiasca in cu totul alta lume decat trupul?”
Telefonul se descarca intr-un tarziu asa ca nimic nu ii mai deranjeaza transa semiconstienta pana intr-o dimineata.
Deschide brusc ochii si lumina o izbeste exact in fata asa ca e nevoita sa ii inchida din nou. Isi trage cerasful peste fata insa nu simte parfumul obisnuit de levantica.
-Poti sa deschizi ochii acum, aude o voce masculine foarte placuta, calma dar cu o nuanta vaga de severitate si raceala.
Da cersaful la o parte, deschide incet ochii si il vede. Sta acolo, langa fereastra acoperita acum de draperii, imbracat in negru si cu parul lung blond prins intr-o coada lejera la spate.
-Ma bucur ca v-ati revenit domnisoara Underwood.
Annabelle il priveste cu ochii mari inghitindu-si cuvintele.
-Karl von… incepe dar se opreste si ii zambeste. Mai bine va aduc micul dejun.
Iese din camera inchizand usa in urma lui.
*
Aude cuvinte pe care nu le intelege, totusi cunoaste atat de bine vocea. O voce calma, placuta, profunda… Cineva recita sau citeste ceva. Deschide ochii simtindu-si pleoapele ingrozitor de grele. Nu reuseste sa distinga nimic, doar culori si forme difuze. Plamanii i se umplu cu aer dar totusi nu simte ca respire. Incearca sa isi duca mana la gat simtind ceva in neregula. Mana nu se misca, o simte amortita, ruginita. De fapt totul, in afara de pleoape, refuza sa se miste. Vocea tace brusc apoi exclama.
-Annabelle!
Annabelle… repeta in gand dar nici mintea nu pare sa functioneze prea bine. Abia dupa cateva clipe isi da seama ca e numele ei. Annabelle si mai cum?
*
Deschide brusc ochii. Iar camera alba fara ferstre. Incearca sa se miste dar isi da seama imediat ca e legata de pat. Injura in gand simtind mii de ace intepandu-i intregul trup. Ce naiba se mai intamplase si de data asta?
-In sfarsit te-ai trezit… aude un oftat usor si il observa pe barbatul blond in halat alb de langa usa. Ti-au administrat cam multe calmante. Stii cine sunt?
Annabelle aproba usor din cap, singurul pe care il putea misca.

Ultima editare efectuata de catre Mad Hatter in Joi Aug 25, 2011 3:32 am, editata de 1 ori

"The only difference between me and a madman is that I'm not mad."
"Take me, I am the drug; take me, I am hallucinogenic."

"But captain, to obey - just like that - for obedience's sake... without questioning... That's something only people like you do."
Mad Hatter
Moderator
Moderator

Data de inscriere : 09/01/2011
Mood It is better to conquer yourself than to win a thousand battles. Then the victory is yours. It cannot be taken from you, not by angels or by demons, heaven or hell.

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Mar Mar 15, 2011 9:49 am

oook cred ca am citit de cel putin trei ori partea asta ca sa inteleg ce se petrece, dar tot nu-mi dau seama....so, ce se intampla? de ce ai despartit textul sau actiunea, adica ce s-a intamplat cu fata si unde e pana la urma, a visat sau ce? what the...? explain, please:)))

This hurricane is chasing us all underground.

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Data de inscriere : 07/01/2011
Varsta : 29
Mood I always seem to find myself fighting the law of equilibrium, the great leveling force that brings things to the mean and takes the 'cartoonishness' out of life. Perhaps I am doing a very unnatural thing. If Einstein were still alive I would ask him about it.

Vezi profilul utilizatorului http://orasul-intunecat.forumhit.ro/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum