Jurnal pentru Marie

In jos

Jurnal pentru Marie

Mesaj Scris de Seig Heil la data de Sam Ian 29, 2011 5:18 am

23 Septembrie, anul 1860.

Draga jurnalule;

Ma doare mana. Pe tine , nu ? Imi vine sa tip. Tie nu ? Vreau sa-l sarut. Tu nu vrei ? Sa-l vad si apoi sa-l fac sa sufere din nou. Tu nu-ti doresti asta la fel de mult ca mine ?
Inspir adanc, si continui sa scriu. Scriu ce fac, ce-mi doresc, ce-am visat si ce am. Aseara m-am vazut cu lordul John. Frumos, ce sa spun. Dar nu-i semana lui. Stii cine e acest domn misterios ? Nu ? Adevarul e ca nici eu n-am idee. Nu-l cunosc cu adevarat, dar trebuia sa recunosc ca inima imi bate cu putere doar cand il zaresc.
Parul sau ravasit, brunet, si fata palida, de zici ca-i de portelan. Zambetul acela, ce ti se pare ca e prea perfect pentru a fi vazut. . . Doar ele-mi domina mintea. Si-mi doresc cu atata ardoare sa-l vad macar o data, din nou. Chiar daca i-am frant inima tot il mai vreau. De ce nu l-as vrea, pana la urma ? E enervant de placut sa fii cu el.
Inchei aceasta pagina, spunandu-i ca. . . maine o sa-l vad, si promit c-am sa-ti scriu despre misteriousl " el" .

Cu mult drag, Marie .

I hate endings - good or bad.

Spoiler:

I want to know what it is, this 'sin' they say I've committed.

Viaţa e ca o aruncare de zaruri, tragem să iasă şase-şase în fiecare zi.

Seig Heil
Membru Fidel
Membru Fidel

Data de inscriere : 09/01/2011
Varsta : 22
Mood If you want a thing done well, do it yourself.

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Jurnal pentru Marie

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Lun Ian 31, 2011 8:35 am

uuu, suna interesant fic-ul ;;) lord, misterios, brunet, palid, seamana cu vampirul meu, si stii care este acela :> bring za next cat mai repede!

This hurricane is chasing us all underground.

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Data de inscriere : 07/01/2011
Varsta : 29
Mood I always seem to find myself fighting the law of equilibrium, the great leveling force that brings things to the mean and takes the 'cartoonishness' out of life. Perhaps I am doing a very unnatural thing. If Einstein were still alive I would ask him about it.

Vezi profilul utilizatorului http://orasul-intunecat.forumhit.ro/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Rogue. la data de Mar Feb 01, 2011 1:16 am

waw, e f interesant pana acum. imi place numele Marie si felul in care scrii <3 astept continuare.

ps: imi place si ca e scris sub forma de jurnal. ai f multa imaginatie si mi se pare original ficul 8->

she is Katherine.
she loves to play games.
and she is sooo seductive.
Rogue.
Admin
Admin

Data de inscriere : 08/01/2011
Varsta : 23
Mood iritata in general. plina de energie tot timpul !

Sus In jos

Mesaj Scris de Seig Heil la data de Mar Feb 01, 2011 1:26 am

Multam de comentarii fetelor : ] ! Anne Marie [ Heh, adevaru` e ca de la numele tau m-am inspirat pentru numele fetei : )) ] ; m-am gandit sa-l fac ca jurnal in primele parti ca sa-i intelegi...hm, viata fetei *smile*.
Lectura placuta in continuare !

27 Semptembrie, anul 1860.

Draga Jurnalule;

Ploua. De cel mult trei zile ploua. Si nu-ntlege de ce eu nu vorbesc cu el. Cum vine asta ? Poate ca sunt muta. Eu vorbesc cu el. Nu, el e doar plecat. Unde ? Nu stiu. Inca nu l-am vazut. Nu l-am sarutat si nici nu l-am facut sa sufere. Deja incep sa decad groaznic. Imi e dor de el, apropo. Nu stiai asta, sunt sigura.
Mi-a trimis scrisori. Ciudat scris mai are, sincer. Mazgalit, si murdar. Mie nu-mi place. Tie ? Dar canta la pian. Atunci e adorabil. Iti va placea, nu-i asa ? Din nou m-am vazut cu lordul John. Se pare ca ii plac cainii. Mie nu. Mie nu-mi plac animalele de genul. Caci musca si sunt ciudati. Nu crezi ? Zambesc. De ce ? Poate din cauza gandului ce mi-a trezit amintiri placute. Ce fel de aminitiri ? Le vei afla mai tarziu, acum. . .nu pot sa-ti spun.
E atat de frig. Si intuneric, foarte intuneric. Doar lumarea mai lumineaza locul in care ma aflu. Dar palpaie si ea, din cauza vantului ce sopteste cuvinte crude, nemiloase, ce parca ma pregatesc pentru ziua in care el va ajunge.
Plec. Deja mi s-a facut frig. Mult prea frig. Si incep sa ma pierd in labirint, vreau sa ajung acasa mai repede.
Inchei aceasta pagina..fara a-ti promite ceva. Poate decat sa-ti spun ca-mi doresc cu nebunie-n suflet sa vad treptele conacului.

Cu mult drag, Marie.

Spoiler:

Seig Heil
Membru Fidel
Membru Fidel

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Mar Feb 01, 2011 8:58 am

uuu mai canta si la pian:> cum ziceam:))) imi place, chiar daca e scurt si sub forma de diary...dar poate aduci si ceva actiune si sunt curioasa sa-l bagi si pe Lord mai mult in "actiune", vreau sa vad cum e:D

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Mood I always seem to find myself fighting the law of equilibrium, the great leveling force that brings things to the mean and takes the 'cartoonishness' out of life. Perhaps I am doing a very unnatural thing. If Einstein were still alive I would ask him about it.

Sus In jos

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Mar Feb 01, 2011 10:43 am

m'a atras titlul asa ca am citit avand in vedere ca nu e lung si nu m'am speriat de la inceput, scrisul mult, mult, mult ma sperie am scrisofobie :)) acum sa revenim, e interesant si am impresia ca va deveni si mai interesant astept nextul

"The only difference between me and a madman is that I'm not mad."
"Take me, I am the drug; take me, I am hallucinogenic."

"But captain, to obey - just like that - for obedience's sake... without questioning... That's something only people like you do."
Mad Hatter
Moderator
Moderator

Mood It is better to conquer yourself than to win a thousand battles. Then the victory is yours. It cannot be taken from you, not by angels or by demons, heaven or hell.

Sus In jos

Mesaj Scris de Seig Heil la data de Mier Feb 02, 2011 1:36 am

Multumesc tuturor pentru comentari :] . Actiunea va aparea putin mai tarziu, acum va las sa va faceti o parere toatala despre "Marie" si despre " Lordul ei " .
Lectura placuta !

1 Noembrie; anul 1860.

Draga Jurnalule;

Imi cer iertatare pentru ca nu am mai scris de atata timp, dar iata-ma aici, din nou, umplandu-ti filele albe cu sute de cuvinte. Vreau sa le tin minte. Poate ca si de asta le scriu. Nu-mi aduc aminte cand am scris prima data, poate ca daca am sa caut prin primele mele jurnale am sa afle cand am inceput "jocul" . Desigur, jocul a inceput cu un motiv, si se va sfarsi cu un altul. Pana atunci, eu voi continua sa. . . comentez despre viata mea , ce drept sa spun mi se scurge printre degete.
In orice caz, ultimele doua nopti le-am petrecut in compania minunata a misteriusului pianist. Mi-a cantat cateva melodii la pianul tatei si am fost extrem de incantata cand m-a ridicat in bratele sale puternice ! Ei bine, era tarziu si mi se facuse foarte-foarte somn, iar el s-a oferit ca un domn ce e sa ma conduca pana in camera mea. E atat de romantic si bun ! Il vei placea, crede-ma ! Atunci cand il cei cunoaste si tu-ti vei dori sa stai numai in palmele sale !
Desigur, dimineata a plecat. Inca nu mi-a spus numele sau. Nu inteleg de nu o face. Bine, eu nu inteleg de ce pleaca mereu dimineata, dar ma multumesc sa stau cu el in fiecare seara pana tarziu . L-am intrebat si sti cum mi-a raspuns. Uite-asa:

"- Lord, de ce vi doar seara la mine ?" Glasul imi suna pur, usor placut si soptit. Mi-am aplecat incet capul intr-o parte, ochiisorii mei mari, de smarald, fixandu-l pe dansul cu privirea. Aceasta s-a oprit din a mai canta, in timp ce si-a indreptat privirea calda, intunecata, catre mine. Cateva suvite brunete ii incadrau fata frumoasa, palida, de ziceai ca-i o papusa de portelan. A zambit finut, dregandu-si simplu glasul.
"-Fiindca, Mylady, e mai bine-asa. Dar o sa afli curand raspunsul intreg" . Si asa, a incheiat, reintorcandu-se catre clapele pianului.

N-am inteles ce-a vrut sa spuna. Dar cum a zis el, am sa aflu. Deci, trebuie sa fiu rabdatoare. Ah, cu Lord John nu m-am mai intanit decat azi-dimineata , la micul dejun. Ciudat se mai poarta ! N-a scos o vorba in timpul acela , si cand a plecat , a uitat sa-mi sarute mana. Tata spune ca nu-i in apele sale, dar eu cred ca nu-i bine crescut ! Oh, da, sa nu uit sa scriu si asta.
Cand m-am trezit, pe la 7:00 ; m-am privit clipe lungi-lungi in oglinda. Pe gatul lung, albicios, ce-l am; am intalnit doua mici muscaturi. Ca de sarpe, doar ca putin mai mari si usor rosiatice. De unde crezi ca le am ? M-am speriat, dar de atunci port o esarfa verzuie la gat care le acopera. Imi e frica de ce o sa spuna tata. Dar. . . cred ca o sa-l intreb pe Lord diseara.

Cu mult drag; Marie.

Spoiler:

Seig Heil
Membru Fidel
Membru Fidel

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Mier Feb 02, 2011 2:10 am

aha! zii tu ca nu te-ai inspirat din domnul Kampfer;;) pentru ca asa e:))) seamana prea mult la comportament si toate cele:))) si mai e si vampir! eu stiu tot, deci te rog:))) vai atunci il adooor:X:X neeext-ul!!!!

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Sus In jos

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Mier Feb 02, 2011 12:04 pm

concentrarea me e la pamant trebuie sa dorm neaparat dar am facut un efort sa citesc azi ca dupaia uit. Imi place cum descrii si toate cele, felicitari, vreau next, stiu stiu suna mecanic dar mi'e prea somn ca sa sune altfel.

"The only difference between me and a madman is that I'm not mad."
"Take me, I am the drug; take me, I am hallucinogenic."

"But captain, to obey - just like that - for obedience's sake... without questioning... That's something only people like you do."
Mad Hatter
Moderator
Moderator

Mood It is better to conquer yourself than to win a thousand battles. Then the victory is yours. It cannot be taken from you, not by angels or by demons, heaven or hell.

Sus In jos

Mesaj Scris de Rogue. la data de Vin Feb 04, 2011 10:42 pm

am citit si nu am lasat coment :O baka!
sigur e vampir, altfel nu ar aparea noaptea si disparea dimineata. asta ar fi explicatia logica :]]
ar fi interesant daca ar fi gasit jurnalul ei chiar de "lord" :>
e foarte tare ficul pana acum, neext ~
sunt nerabdatoare sa vad ce se mai intampla

she is Katherine.
she loves to play games.
Rogue.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Seig Heil la data de Dum Feb 06, 2011 9:19 pm

Scuze pentru intarziere, dar deh...: ] Ehm, multumesc pentru comentarii. Fara alte cuvinte...lectura placuta !

3 Noembrie, anul 1860 .

Draga Jurnalule,

Imi e frica. Atat de frica incat nu vreau sa mai deschid ochii. Nu vreau sa ma trezesc dimineata si sa stiu ca n-o sa-l vad. Nu vreau sa stiu ca seara voi singura. Dar stiu ! Iar acum, ma doare asta. Caci am vrut sa aflu, si-am aflat, iar adevarul mi-a zdrobit inima. Mi-a spart-o in mii de cioburi , ce din pacate, nu le pot aduna cu mainile. Fara el, sunt singura. Sunt un nimic, un simplu om pe pamant. Ce-o sa ma fac ?! Nu vreau, nu-mi doresc absolut deloc sa fiu sotia lui Lord John . Nu vreau ! Dar tatal meu vrea, si a aranjat asta de ceva timp fara ca eu sa stiu. Deja incep sa-l urasc pe nenorocitul de Lord John !
Si cand ma gandesc ca n-o sa-l mai vad, incep sa ma simt singura. Simt cum imi privesc viata dupa o cortina. Si tip dupa ajutor, dar nimeni nu ma aude. Nu mai stiu ce-ar trebui sa fac !
Aseara a plecat Lord. Aseara, de fapt, ne-am luat "adio" . A spus ca ma iubeste, de asta si nu vrea sa ne mai intalnim. Caci m-ar face sa sufar. Dar eu nu inteleg ! Daca ma iubeste si-mi vrea binele, atunci de ce nu ramane cu mine ?! El nu stie ca eu sufar ? El nu stie ca eu fara el sunt simpla ?!
Nu cred , daca ar fi stiut n-ar fi plecat. Imi e atat de dor de el . Chiar daca nu l-am vazut de cateva ore, in seara asta n-am sa-l vad. Si nici in serile ce vor urma. Cum sa traiesc cu gandul ăsta ? Stii ce mi-a mai ramas de la el ? Doar acele semne de pe gat. Nu, inca n-au disparut, si l-am intrebat pe Lord de unde le am, dar a evitat intrebarea. Nu stiu de ce, dar n-am mai insistat. Probabil l-as fi suparat si nu vroiam asta.
Maine plec in Franta. Intr-o "excursir", adica asa a numit-o tata. Va dura doua saptamani. Ce viata duc ! Daca plec in Franta, cum il voi mai intalni pe Lord ? Poate, poate ca va vrea sa ma mai vada o data, doar o data. . . Iar eu voi fi plecata ! E crud, nemilos, nimeni nu vrea sa ma asculte si pe mine. Nimeni, decat el, mi-a acordat atentia dorita, cand am fost cu el am simtit ca nu eram singura. Ca cineva ma iubea. . . in felul in care eu imi doream . Dar a fost decat o iluzie. O iluzie, care ca toate iluzile, s-a destramat foarte usor. Nu mi-a mai dat timp de gandire, decat s-a spulberat. . .
Inchei aceasta pagina, caci nu mai vreau sa scriu, nu mai am pofta de nimic, decat sa stau in patul meu si sa...lenevesc. Atat ! Nu-ti voi promite nimic, doar voi spune...ca imi va trece, cumva.

Cu mult drag, Marie.

Spoiler:

Seig Heil
Membru Fidel
Membru Fidel

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Dum Feb 06, 2011 11:49 pm

cam trista partea asta sau dramatica mai bine zis....sunt curioasa daca se intalneste cu Lordul in Franta:D

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Sus In jos

Mesaj Scris de Seig Heil la data de Vin Feb 11, 2011 7:02 am

Imi cer scuze pentru intarziere, aveam idee despre ce sa scriu, dar nah..lenea :]] . In orice caz, sper ca o sa va placa acest capitol. Lectura placuta !

6 Noembrie, anul 1860.

Draga Jurnalule;

Atatea vorbe si fapte. Ma doare, ma strapunge fara mila, ma omoara in fiecare secunda. Nu-i pasa. Imi e dor de el ! Vreau sa-i aud glasul, sa-i inspir parfumul, sa-i simt atingirele tandre pe pielea mea. Vreau, imi doresc, sunt inebunita dupa persoana sa ! N-am primit vreo scrisoare in zilele astea, iar drumul catre Franta a fost unul linistit. Cam ploios, dar linistit. Acum stam la varul tatalui meu, Sir Elton. Un om foarte bun la suflet, are doi copii, Adela si Philip. Sunt foarte educati cei doi, iar Adela se va marita in vara cu Contele de Monsser. Oh, din cate am aflat este un blond tare chipes ! Cu obrazi stacojii, iar numele sau este Alexunder. Adela mi-a spus ca-l voi cunoaste la Craciun, se pare ca ne vor vizita. Ma bucura tare mult vestea aceasta, dar este umbrita de acea pata neagra din sufletul meu. E atat de intensa si cruda incat , acum, incerc sa-mi hranesc sufletul doar acu putinele amintiri ce le am.
Dar ma voi intoarce la conac peste o luna, din pacate, am aflat de la tata ca mai are niste treburi in Paris.
Oh, de-ai sti ce dor imi e de Lord ! Sunt sigura ca nu-i bine ce fac, dar in fiecare noapte stau pana tarziu pe balcon, si chiar daca ploua, privesc luna cum lumineaza gradina plina de trandafiri foarte rosii. Si de fiecare data cand fac asta, imaginea Lordului ma umple, ma face sa zambesc si...sa ma gandesc din nou la el, cand eu nu vreau. Ce-o sa ma fac daca o sa-l intalnesc din intamplare ? Daca, doar daca, la bratul lui se va afla o domnisioara mai buna decat mine ?
Voi inghiti in sec, logic. Si voi merge mai departe, mi-as bate joc de numele familiei mele, si n-ar fi deloc frumos din partea mea.
Dar sper, nici nu stii cat de mult sper sa-l vad. Macar un minut, o secunda, doar sa-l aud, sa-l vad, apoi poate sa plece. Macar sa stiu ca este bine, doar atat...
Draga Jurnalule; te rog, asa cum mi-ai fost un prieten in toti acesti ani, da-mi un sfat si acum. Ajuta-ma, si asculta-ma, pentru a miia oara , apoi fa-ma sa inteleg de ce Lord m-a parasit brusc. De ce-a plecat ? Si....cand o sa-l vad din nou ?
Trebuie sa plec, vreau ca in seara asta sa culeg cativa trandafiri din gradina. Au un miros foarte placut, si as fi fericita sa-i am la mine in dirmitor. Voi scrie mai tarziu.

Cu mult drag, Marie.

---
Marie inchise caietul acoperit de o panza alba, fina, apoi il puse sub scandura de langa noptiera. Se indrepta de spate, aruncandu-si privirea verzuie, usor sticloasa, catre usa. Nimeni nu intrase, era bine. Inspira adanc, aranjandu-si rochia dantelata, crem, cu cateva modele florale pe corset. Cu pasi micuti, eleganti, iesi din dormitor, suvitele roscate cazandu-i in valuri de foc pe umerii firavi. Isi umezi buzele rozalii, in timp ce inchidea usa casei.
Cerul era senin, iar luna argintie strabatea usor drumul catre gradina. Fata ajunse destul de repede in locul dorit, plimbandu-si manutele pe petalele fine ale trandafirlor. Pe chip i se picta un zambet gingas, timp in care se uita atenta la umbrele casei. Poate ca doar i se paruse, dar ceva se miscase dinspre coltul conacului.
Ridica din umeri, incercand sa-si inlatuere sentimentul de teama pe care aproape ca si-l provocase singura, apoi isi cobora degetele catre tulpina florii, ce era plina de tepi ascutiti, incercand sa-l rupa. Nu reusi, dar isi zgarie degetul aratator. Se incrunta, ducandu-l imediat intre buze.
Din nou se auzi o miscare. Se intoarse brusc cu spatele, speriata. Vantul incepu sa bata puternic , facand frunzele copacilor sa zboare prin aer. Marie se dadu brusc un pas in spate, inca avand degetul in gura. Privea totul cu ochii mari, tematori, iar in minte imaginea Lordului domina intruna.
- Buh ! Ingana cineva, cuprinzandu-i talia cu ambele brate. Roscata tresari puternic, intorcandu-se cu fata catre cel vinovat de speriutara trasa de fata. Era doar Philip, cu suvitele sale ravasite de vant pe frunte, si obrajii imbujoratii. Se pare ca alergase.
- Ce cauti aici ?! M-ai speriat de moarte, Philip ! Marie il privi urat, scotandu-si degetul afara.
- Iarta-ma, iarta-ma, vroiam doar sa-ti aduc asta. Am gasit-o la usa camerei tale ! Spuse, apoi ii intinse un trandafir de un alb pur, ce parca stralucea in lumina lunii. Langa, un plic albicios, cu un scris cam mazgalit, dar usor de descifrat.
Rupse grabita plicul, inima aproape sarindu-i din piept. Isi trecu in fuga privirea pe scrisoare, dezechilibrandu-se din cauza a ceea ce scria, apoi cazu jos, in genunchi, ducandu-si palma la gura. Isi abtinu un tipat, dar nu si lacrimile ce urmara dupa.

Spoiler:

Seig Heil
Membru Fidel
Membru Fidel

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Vin Feb 11, 2011 10:37 am

ai adus si actiune:X:X:X: cat imi placeeee:X:X vreau next-ul! vreau sa stiu de ce a lesinat, ce scrie in plic si de ce plange....lordul ala ce naiba face?:))))) geesh, parca as vedea un film la care nu pot sa ma abtin sa nu comentez:))))

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Sus In jos

Mesaj Scris de Seig Heil la data de Lun Feb 28, 2011 6:55 am

In sfarsit, am venit cu nextul :)) Nici nu mai credeam ca o sa-l postez, dar here i`m :> Lectura Placuta !

- Marie, Marie, esti bine ? Se auzi glasul metalic si rece al tatalui fetei, punandu-i usor mana pe umar. Fata nu facea nimic, doar se uita in jos, cu ochii verzi mariti. Nu spunea nimic, nici nu se misca, doar avea stransa in mana o hartie. Avea fata umeda, plansese, iar buzele ii erau usor intre-deschise. Auzise intrebarea tatalui ei, dar clatina din cap simplu, fara sa scoata vreun cuvant pe buzele rosii. Inspira adanc, ridicandu-se de pe marginea patului, si cu pasi mai mult mecanici se duse la balcon. Nu baga in seama comentariile tatalui ei, doar se rezema cu coatele de balustrada si mai deschise o data foaia galbuie. Nici nu-i venea sa creada ce scria, si-o citise de atatea ori, atat de atenta...Parca ii era frica de adevar, de cuvintele asternute pe fila.
Isi lasa privirea pe hartie, strangand puternic nenorocita de balustrada, incat reusi sa-si rupa si unghiile.

„ Draga Marie,

Stiu ca a trecut ceva timp de cand nu ne-am mai vazut, de cand nu ti-am mai simtit respiratia calda pe pielea-mi rece, de cand nu ti-am mai auzit glasul melodios, si zambetul divin. Mi-e dor de tine, draga mea. Si tare-as vrea sa te vad, dar cum, iubire, cum ? Vezi, acum te alint ! E o greseala ce facem amandoi, imi dau seama ca incepem sa simtim ceva unul pentru celalant. Nu-i bine, chiar nu-i !
Draga mea Marie, iarta-mi cuvintele ce ti le-am spus, iarta-ma ca am aparut in viata ta, ca m-ai cunoscut. Uita-ma, si iarta-ma ca ti-am gresit in felul acesta.
Am aflat ca esti la Paris, si eu sunt. Sper ca o se ne vedem, dar doar o sa ne zambim. Atat, altfel lumea ar stii ca ne cunoastem, nu-i asa ? Cine stie ce reactii am stranii cand ti-as lua talia in mainile mele, cand te-as privi cu atata drag si iubire.
Marie, vreau sa stii ceva. Chiar daca n-o sa mai auzi ceva de mine, sincer iti spun ca mereu vei fi a mea, si a nimanui altuia. Prefer sa te las singura, sa suferi un timp si sa ma uiti, decat sa traiesti in suferinta cu mine, draga mea.
Astfel imi i-au adio de la tine, sperand ca o sa faci ceea ce ti-am cerut.

Cu multa iubire, Lord ! ”

Marie inspira adanc, plimbandu-si degetele pe coala. Inchise ochii, simtind o briza rece rasfirandu-i parul. Zambi sters, de fiecare data cand se gandea la Lord batea vantul . Ciudata coincidenta, dar placuta. O ajuta. Stia, totusi, ca nu va putea sa faca ceea ce el ii cerea. Si chiar daca ar putea, n-ar face-o. Ea-l iubea, il adora, il respecta, si unul ca el nu-l puteai uita. Chiar daca vroiai...
Tresari cand il auzi pe tatal ei spunandu-i ca vor avea invitati. Aproba din cap, nepasatoare, si se departe de balustrada cu pasi micuti. Astepta ca usa sa se-nchida, si cand auzi clanta, isi lua avant si sari. Se simtea bine, asa de bine...Cazand in gol, in nicaieri, poate avea norocul sa cada intr-o tufa de trandafiri. Zambi in coltul gurii, pastrandu-si ochii larg deschisi. Se uita la cerul ce dintr-o data se innorase, de parca in curand avea sa-nceapa o furtuna si vru sa rada, dar n-o facu. Doar surase ca un copil, strangand puternic la piept scrisoarea. Caci daca nu era cu el, a lui...nu putea sa mai fie a altcuiva.

Spoiler:

Seig Heil
Membru Fidel
Membru Fidel

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Lun Feb 28, 2011 8:13 am

wow ce capitol captivant....lasa ca o salveaza el. nu? adica asa trebuia altfel ar fi pacat:( sper sa aduci mai repede next-urile pentru ca mie chiar imi place fic-ul asta, e unul dintre preferatele mele pe care il citesc cu sufletul la gura ca sa zic asa si ma oftic cand trece o suta de ani si abia atunci mai pui o parte:)))

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Sus In jos

Mesaj Scris de Seig Heil la data de Joi Mar 10, 2011 8:27 pm

Neext ~ Si merci pentru comentariu, darling. Lectura placuta !

Oare pana va atinge pamantul cat mai are ? Cat timp mai are pana simtea iarba rece, pana simtea durerea sagetandu-i trupul si pana va inchide ochii pentru sfarsit ? Putin sau mult ? Nici ca voia sa afle. Ar fi vrut sa pluteasca asa mult timp, sa nu stie nimeni de ea, de iubirea purtata in durere. Sa uite toti de ea, ca si cum ea ar fi fost doar o simpla persoana, o fotografie arsa, cenusa in vant...doar atat.
Si-ar fi dorit ca el sa fie langa ea. Dar nu era. Cate-si dorise. Acum ajunsese sa creada ca visele sunt simple amagiri. Se amagise singura..
Marie inchise ochii, si la cativa metri de pamant simti doua brate cuprinzand-o. Auzi un glas, placut si calm, dar nu deschise ochii. Cine-o salvase ? Inspira adanc, abtinandu-si lacrimile. Ii venea sa planga. Cel care-o salvase nici nu stia ce prostie facuse ! Acum o obliga sa mearga la cina, sa zambeasca prefacuta si sa uite, sau sa inchida totul in ea cu niste lacate, si sa arunce cheile departe, unde nici ea nu le va mai gasi.
- Cat esti de prostuta, draga mea. Cum sa faci , iubire, asa ceva ? Sa-ti iei viata tocmai acum. Tocami tu, scumpo...Marie auzi cuvintele si inghiti orice comentariu. Doamne ! Stia cine-o tinea in brate ! Pana la urma, cine ii mai vorbea ei pe tonul asta ? Cine-o alinta pe ea ? Cine, daca nu el ?
Isi baga involuntar capul in pieptul lui si tacu, lasandu-si lacrimile sa cada. Ii stranse camasa in pumn si planse in liniste, in timp ce acesta o mangaie incetisor pe spate. Brunetul se intoarse cu pasi calmi si intra in casa, avand grija ca nimeni sa nu-l vada, apoi se duse la fata in camera, lasand-o finut in pat. O privi cu drag un timp indelungat, si-o acoperi usor cu o patura, stiind prea bine ca fata va adormi.
Se aseza pe marginea patului, lasand-o pe Marie sa ii i-a mana intra-ei . Afisa un zambet cald si ofta scurt, intorcandu-si privirea in alta parte. De-ar fi stiut biata fata ca el era invitatul, de-ar fi stiut ce avea sa se-ntample. Dar n-o sa-i spuna. Nu acum, n-ar fi bine pentru ea.

Dupa doua oare, roscata se trezi. Deschise ochii, si privirea de smarald se plimba prin toata camera, cazand imediat asupra cuiva. Statea intr-un fotoliu si se gandea, nu se uita catre ea. Marie isi umezi incetisor buzele, avand grija sa nu faca vreo miscare brusca sau vreun sunet, si se ridica incet in sezut, fixandu-l pe brunet cu privirea. El o salvase, sau...o luase din ghearele mortii. Asta insemna ca el era invitatul...si inca cineva, dar n-o interesa atata timp cat prea iubitul ei Lord era aici. Avea chipul palid, ca deobicei, si privirea intunecata aruncata undeva in zare, sau mai exact fixase un punct de pe perete. Tanara isi drese glasul, ridicanuse. Atinse cu talpa podeaua si se stramba, de parca ar fi trecut-o un curent prin tot corpul. Lord isi ridica privirea spre ea si schita un zambet, venind imediat la ea.
- Te-ai trezit, pana la urma. Esti mai bine ? O intreba calm si ii puse pe umeri halatul din matase, dandu-i la o parte cateva suvite inflacarate de pe frunte. Ea nici macar nu stia ce-ar trebui sa spuna. Doar dadu incet din cap si zambi cald, luandu-l brusc in brate. Brunetul ii raspunse la imbratisare si-o saruta gingas pe par, privind-o atent.
- Mhm, scumpo...Tatal tau vrea sa te imbraci, mai e putin..si trebuie sa cobori. Ii spuse acesta, desprinzandu-se usor din imbratisare.
- Asa e ca tu esti invitatul ? Intreba dintr-o data fata pe-un ton ciudat de vesel si il privi cu ochii mari, stralucitori, indreptandu-se catre dulap, pentru a-si lua o rochie.
- Ti-am pregatit eu una, e in baie. Da, mai e inca cineva. Dar prima data du-te si schimbate, draga mea. Fata zambi larg, gingasa si fugi sa se schimbe, iar cand se intoarse , purta o rochie crem, usor albicioasa, cu mici modele florale in jos, si-o esarfa la gat.
- E frumoasa ! Spuse vesela si facu o pieruta, pana ajunse la el. Dadu sa-l sarute, dar el o opri, privind-o atent. Il privi ciudat, cu buzele imediat subtiate.
- Nu aici, si nu acum. Ii zise, si ii lua mana, punandu-i un mic inel pe deget.
Marie isi musca buza, fixandu-l parca suparata cu privirea.
- De ce nu ? Intreba si-si apropie chipul de al lui, prinzandu-l de mana.
Lordul nu-i raspunse. Nu voia sa-i spuna de pe-acum. Doar clatina din cap si-o saruta delicat pe frunte, disparand mai apoi. Ea se uita confuza in jurul si tacu din gura. Stia ca el nu putea sa iasa din camera. Ofta, dandu-si seama ca ceva se intampla, iar el nu voia sa-i spuna.
Inghiti in sec si iesi din camera, ducandu-se cu pasi micuti si eleganti spre cari. La capat, era tatal ei, unchiul, Philip si Adela, iar langa Lord statea o fata. Bruneta, inalta, cu trup zvelt si tare frumoase. Avea un zambet larg pe chip si il tinea pe Lordul ei de mana ! Ce insemna asta ? Se holba la ei doi un timp lung, coborand cu ezitare scarile. Deja nu mai voia sa coboare, de asta si se opri brusc in mijlocul drumului, lasandu-si privirea umeda in jos.

________
Scuze pentru greseli, dar e necorectat. :] Sper c-o sa va placa.
Lectura placuta, again !

Spoiler:

Seig Heil
Membru Fidel
Membru Fidel

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Joi Mar 10, 2011 9:08 pm

vai, nu pot sa cred...am avut dreptate, dar nu-mi spune ca e logodnica lui sau chiar sotia lui...saraca Marie....mi-a placut asa de mult ca n-o sa mai citesc altceva, decat pentru ca imi place prea mult fic-ul si vreau next-ul mai repede!!!!

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Sus In jos

Mesaj Scris de Seig Heil la data de Lun Mai 09, 2011 6:21 am

Daa, stiuu, stiuu, a trecuuut ataata timp de cand n-am mai scris, lenesa de mine ._.' . Please, forgive me :] Asa, păi, sper ca acest capitol va fi pe placul vostru *smile*
Lectura placuta !

- Ce se intampla ? murmura Marie pe-un ton inexpresiv, simtindu-si inima ce incepea sa bata cu putere. Se incrunta, strangand mana in pumn pana isi baga unghiile in carne.
Nimeni nu-i raspundea. Toti taceau si-o priveau ciudat, de parca aveau o alta roscata in fata lor.
- Raspundeti-mi, pentru numele lui Dumnezeu ! striga ea la ei cand observa ca nimeni nu-i spune nimic. Inghiti in sec si nu se misca de pe scara, privind-o pe bruneta de langa Lord urat. Tanara chicoti cristalin, ochii ei de-un ciocolatiu cald stralucind. Marie simtea ca dorea s-o ia de gat, s-o loveasca cu capul de pereti si tot ce tinea ura si chinuire.
Lord isi drese glasul, dandu-i brunetei drumul si dadu sa urce o treapta, dar Marie il sageta cu privirea, parca trimitand sageti de foc.
- Domnisioara Marie, ea este logodnica mea, Anne Beth ! o prezenta el pe fata care-si largi si mai mult zambetul.
Oh, logodnica lui ! Ce usurare, se simtea chiar...chiar perfect ! Da, totul trecuse...
- Logodnica ta ? A ta ? Hai, nu mai spune ! il lua ea pe-un ton rece, coborand scarile brusc si intinse mana, lovindu-l puternic pe Lord peste fata, incat ii intoarse chipul intr-o parte.
Adela si Philip o privira stupefiati pe fata, tatal ei deasemnea si logodnica Lordului mari ochii la gestul fetei.
- Casa de piatra si toate cele bune ! Sa aveti parte de ura, nenorociri si tot ce e mai rau pe lumea asta ! Mai ales tu ! ii zise pe-un ton scarbit Lordului, lacrimile intepandu-i ochii. Se purtase prosteste, izbucnise ca o prost crescuta - iar ea chiar nu era una - le vorbise intr-un mod pe care-l nu-l mai facuse vreodata.
Fara sa mai scoata o vorba, se intoarse pe calcaie si-o lua la fuga pe scari, incercand sa nu se impiedice de rochia ce fosnea la fiecare miscare facuta.
Isi musca buza, abtinandu-si cu greu lacrimile.

Tranti cu putere usa cand ajunse in dormitor, lasandu-se sa alunce pe ea, ajungand sa simta sub degetele finute si albicioase covorul.
Nu-i venea sa creada ! Se simtea tradata, de parca toti jucasera teatru, iar acesta era sfarsitul piesei. Lordul doar crease o iluzie in fata ei, se jucase cu sentimentele ei, le invartise, le lovise si acum le ucisese intr-un mod crunt, insensibil. Ii scrisese ca o tampita, ii spusese tot ce simtea pentru el, il mai lasase si s-o alinte, iar in schimb primea...primea o logodnica ! O femeie perfecta, prea perfecta, de-o frumusete rara. Toata increderea ei in sine ceda incetul cu incetul. Acea Anne-Beth, cu parul ei intunecat si trupul zvelt, o intrecea de mii de ori, in viziunea ei. Ea era decat o plangacioasa, o naiva, o credula asa prostuta si-o sensibila ! O roscata cu ochii verzi, mare lucru, peste tot vedeai astfel de fete, poate chiar mai frumoase ca ea !
- Nenorocitilor, insensibililor ! Creaturi fara suflet ce sunteti ! sopti ea, inchizandu-si ochii. Ploapele-i erau intesate de gene dese, negre si frumoase, iar chipul palid ii parea de basm cu acele buze rosii, subtiri, dar totusi pline. Parul in flacari ii cadea pe umeri, ravasit, ea aratand exact ca o stafie. Exact ca o fata tradata in dragoste...
- Scumpa mea Marie, se auzi un glas soptit, placut si totusi bland. Ea nu deschise ochii. Ce-i mai pasa ? Ce-o mai interesa ? In acel moment dorea decat sa dispara, sa se transforme in praf si vantul s-o duca departe, foarte departe de acest loc infect, de aceste persoane pline de ele, pline de dispret si nesimtire....
Mai auzi si niste pasi apropiindu-se de ea, inspira adanc, simtind o aroma placuta de levantica. Zambi sters, amintindu-si de floare si-si lasa chipul intr-o parte.
- Sa nu m-atingi...as muri...murmura ea, cand auzi fosnetul unei maneci. Apoi doar linistie...sfanta si binecuvantata liniste. Doar de atat mai avea si ea parte, caci in rest, totul se dusese de rapa, totul murise doar intr-o secunda pentru ea.

_____
Iertati-mi greselile, promit ca viitorul va fi corectat si toate cele. Sper sa va placa si inca o data, lectura placuta !

Spoiler:

Seig Heil
Membru Fidel
Membru Fidel

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Lun Mai 09, 2011 8:40 pm

well no comment.....chiar urat din partea lui...ar fi fost bine ca totul sa fi fost doar un vis:))) oricum astept next-ul!

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Sus In jos

Mesaj Scris de Seig Heil la data de Joi Iun 09, 2011 12:31 am

Bun, merci pentru comentariu. ^^ Si uite ca vin cu next-ul, corectat si sper ca mai bun ca anterioarele.
Lectura placuta!

Cu ochii intre-deschisi, cu buzele de-un rosu sangeriu, ce erau arcuite intr-un zambet subtil, totusi trist, si cu degetele lungi, fine, albicioase de pianista, ce atingeau c-o delicate melodioasa clapele pianului, canta roscata. Privea printre genele dese, intunecate si lungi notele de pe portativ, mintea zburandu-i departe, neaflandu-se nici cu sufletul in living-ul din Paris. Macar mai avea suflet? La asta nu se gandise. Probabil murise si el o data cu dragostea ei. Probabil ca si el fusese ucis in chinuri groaznice, probabil ca si el suferise din dragoste. Dar ea nu suferea. Nu, ei ii era bine. Ea isi revenise complet. Mergea, manca, vorbea, dormea si uneori, canta la pian. Zambea? Nu. In niciun loc nu scria ca era obligatoriu sa zambesti sau macar sa ai un ton al vocii placut. Asa era firea umana, da. Dar umanul din ea disparuse de mult. Se transformase in ceva fals. Intr-o silueta fantomatica, intr-o plasmuire urata a propriei persoane.
- Domnisioara, va cauta cineva, se auzi tonul bland al servitoarei ce se apropie cu ambele brate stranse la spate.
Isi ridica privirea incet, clipind des si se opri din a mai canta, lasandu-si totusi degetele pe clapele albe.
- Cine? intreba ea pe-un ton sec, tremurat si-si intoarse privirea incercanata, bolnava catre servitoare, careia zambetul ii disparu incetul cu incetul cand observa chipul fetei.
- Un domn. A spus ca este important, ii raspunse tanara si inghiti in sec, nu de frica, ci din cauza compasiunii ce i-o starnea stapana ei.
- Un domn? Nu are si un nume? se ridica cu miscari gratioase Marie, desi incete si-si aranja cu mainile frumoase, subtiri rochia crem, ce avea mici motive florale pe maneci si talie.
- N-a dorit sa spuna numele, domnisioara. A spus ca nu este important, continua servitoare cu raspunsurile, afisand totusi un zambet bland.
- Iti e mila de mine, cumva sau mi se pare mie? N-am nevoie, draga mea, de asa ceva, clatina din cap roscata si porni spre hol cu pasi eleganti, plini de gratie.

Pe coridorul slab luminat de-un candelabru si de lumina lunii , se afla Lordul. Statea calm, cu bratele la spate si drept, avand o privire putin pierduta. Marie isi arcui o spranceana, simtindu-i bratele pe talia ei, desi tot ce simtea erau doar amintiri, doar iluzii ale propriei minti.
- Ce doresti? il repezi ea, inghitind in sec si trase aer adanc in piept.
- Sa vorbesc cu tine, draga...
- Atunci vorbeste. Si nu sunt draga nimani, deci nu-ti permit sa-mi vorbesti asa! ii spuse ea pe-un ton sec, ragusit. Isi drese glasul, inlaturandu-si cu varfurile degetelor cateva suvite de par de pe frunte.
- Am venit sa-mi cer iertare. Ti-am acordat atentie cand nu trebuie, cand stiam ca nu fac bine, spuse acesta pe-un ton calm, iritand-o pe Marie. Ah, deci asa era totul? Toate noptile petrecute fusesera in zadar sau ce? Toate scrisorile, totul, nu insemnasera nimic?
- Nu-ti acord iertarea. N-o meriti. Nu m-ai meritat, se intoarse fata pe calcaie cu ochii intepati de lacrimi amare. Daca ai terminat, pleaca. adauga pe-un ton sters de nuanta, sters de frumusetea glasului ei.
Lordul o prinse de mana, tragand-o brusc spre el, lipindu-i astfel trupul de-al sau. Tanara marii ochii, stupefiata si il lovi cu pumnii in piept, spunandu-i sa-i dea drumul imediat.
- N-am terminat, ii sopti si-si trecu degetele peste obrazul ei, privind-o in ochii de smalard, ce straluceau incet. O stralucire ce cu vremea avea sa se piarda, fata stia asta.
- Da-mi drumul, altfel tip, ii zise ea si-l privi atenta, muscandu-si obrazul pe interior, incercand sa-si stapaneasca nenorocitele de lacrimi.
- Nu vreau. Ce-ai sa-mi faci? Ce rezolvi prin tipete, draga mea? Uite ca te voi alinta! Mereu vei fi draga mea, scumpa mea, ii spuse el pe tonul sau placut si-i prinse obrajii in palme, lipindu-si cu tandrete buzele de ale roscatei.
Voia sa-l loveasca, dar amortise. Creierul ei pur si simplu nu dadea comenzile dorite de ea. Isi puse parca involuntar bratele dupa gatul lui, raspunzandu-i cu ezitari la sarut. Lordul isi cobora palmele pe talia ei micuta, strangand-o usor si-si strecuta limba printre buzele ei, transformand totul intr-un sarut plin de patima si foc, la fel facand si ea.
In acest moment, in aceasta clipa, isi dorea ca totul sa dispara. Sa ramana doar ea si cu Lordul, desi stia ca asta nu se va intampla vreoadata. Niciodata. Visele, pentru ea, nu deveneau realitate.

Spoiler:

Seig Heil
Membru Fidel
Membru Fidel

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Sam Iun 11, 2011 12:28 am

vai ce fruuuumos, imi place, cu toate ca urasc melodramele sau scenele lacrimogene, cand cineva sufera din dragoste...ma lasa rece, oricum mi-a placut capitolul asta, astept next-ul:)

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Sus In jos

Mesaj Scris de Rogue. la data de Dum Iun 12, 2011 1:00 am

am recuperat in sfarsit, iuhu ^__^
am ramas masca cand am aflat de logodnica, lui , um ... dar cel putin a venit sa-si ceara iertare :-? eh , cine stie ce se mai intampla :]]
astept nerabdare nextuul ^.^

she is Katherine.
she loves to play games.
Rogue.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Seig Heil la data de Mar Aug 23, 2011 6:49 pm

In sfarsit ! Doamne, cat a trecut de cand n-am mai scris aici o.o' ma iertati? :]]
Asa sper. Lectura placuta si multumesc frumos pentru comentarii. xD

2 Decembrie , anul 1860.

Draga jurnalule;

Iarta-ma. Iarta-ma ca ma plang. Iarta-ma ca te fac sa suferi din cauza ca eu sufar. Iarta-ma ca nu am mai scris de prea mult timp, ca te-am lasat singur si uitat sub perna. Iarta-ma....fiindca vreau sa iubesc imposibilul, desi imi face rau.

Se apropie Craciunul, anul nou. Doua sarbatori importante pentru mine si familia mea! Ne-am intors din Paris, e mai bine acasa. E mai liniste...pe Lord nu l-am mai vazut de la acel sarut. Unde a disparut ? Nu stiu. Daca a plecat cu iubita lui, sau ce-o fi ea, atunci...bine. Si eu am dreptul sa fiu fericita, nu? Si eu am dreptul la iubire, nu doar el. Mai exista si Sir John si inca un nou tanar ce tocmai s-a mutat la noi in oras.
Ii spune Alexander von Vribungh. E brunet, e bland, e inteligent. E rau, e crud. E de toate! E asa...de altfel decat Lordul ! Nu e vampir, e un demon si imi zambeste mereu cand ma vede ! Crezi ca e bine ? Sau....e bine sa incep sa simt ceva pentru el ? Tata vrea sa facem Craciunul cu familia lui. Spune ca ar da bine ca eu sa fiu cu Alexander, caci frumosul tanar are o familie influenta. Sa il ascult sau nu ? As vrea sa fie Lord aici...as vrea sa il intreb ce sa fac, cum sa fac, unde sa fac....As vrea, dar nu e! Si cum, draga jurnalule, cum sa-i spun ca e posibil ca acel Alexander sa devina al meu si eu al lui, doar din cauza regulilor unei societati bolnave ? Daca lumea spune ca nu am voie sa fiu cu unul insurat, eu nu trebuie sa fiu! Daca lumea spune ca eu trebuie sa fiu a lui Alexander doar fiindca l-ar ajuta pe tata, eu trebuie sa fiu! Dar...de ce sa ascult cuvintele unora care au inselat, baut, ucis...mai mult decat mine?
Oricum, imi e dor de Lord. Ma amagesc singura cu ideea ca si lui ii e, dar daca nu e asa ? Daca m-a uitat ? Poate ca e mai bine...sau poate nu.
Revin, ma cheama tata.

Cu drag, Marie.

Coboara din pat, lasandu-si jurnalul deschis, cu stilul langa. Rochia ii fosneste la miscarile facute, dar nu-i pasa. Isi da parul inflacarat de pe umeri, de pe frunte, trage aer adanc in piept si iese din dormitor. Strabate din nou, poate a zecea oara in acea zi, coridorul lung, pustiu, slab luminat, caci pe fiecare parte erau doar usi si...atat. Ura coridorul acesta.
Ajunge la trepte si se uita in jurul ei, de parca ar cauta pe cineva. Nu vine, asa ca se resemneaza. Isi arcuieste buzele intr-un zambet subtil, aproape rece, coborand cu grija fiecare scara. Strange bara in mana micuta, isi infinge degetele in ea si are din nou senzatia ca ceva are sa se intample. Se uita spre tavan, verdele crud al ochilor sclipind. Cineva o saluta cand ajunge jos. Isi coboara lent privirea, de parca ii e frica. Ea nu saluta, dar priveste persoana din fata ei cu dispret. El era.

Spoiler:

Seig Heil
Membru Fidel
Membru Fidel

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Mier Aug 24, 2011 11:34 pm

pffff....dupa ce ca a trecut ceva vreme, acum ai scris asa putin si .... fara actiune .....
deja cand am citit ca el era, care el, lordul sau Alexander?? pff, bring za next:P

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum