Aripile unui inger!

In jos

Aripile unui inger!

Mesaj Scris de ^^Nina^^ la data de Joi Ian 27, 2011 2:22 am

Buna tutror, sunt aici sa va prezint un mic Fic, facut de dragul imaginetiei mele bogate!
So.. Lectura placuta!

Aripile unui inger!

Vad printre ochii intredeshisi,o farama de lumina alba.Deschid ochii incet, ca si cum lumina era asa puternica ca nu m-ar fi lasat sa ii deschid.Privesc in directia in care aveam privirea atintita de cum ma trezisem, era fereastra foarte mare, cu perdele multicolore, dar care nu lasa lumina diminetii reci sa intre in camera mea.Ma ridic in fund,usor debusolata privind in jur aducandu-mi aminte unde sunt.
Da...sunt acasa...sau cel putin asa credeam.Imi aduc aminte imediat, ca venisem din Danamarca,unde crescusem 17 ani de zile intr-un orfelinat de acolo.Sunt Nina Namarata, am 19 ani si m-am mutat in Japonia de 2 zile.Sunt studenta in primul an la facultatea de drept, din tokyo.
Am crescut la orfelinat destui ani, dar chear si asa, am inceput scoala, si am incercat sa continui stidiile constienta ca asa imi va fi bine.Insa viata are si suisuri si coborasuri.Sunt mostenitoarea unor firme mari din intreaga lume, parintii mei fusesera afaceristi, si imi lasasera tot pe numele meu,numai ca nu puteam intra in posesia averii pana la 18 ani.Acuma locuiesc in casa mea, o vila "mica" cu 4 etaha,5- de camera,6 bai,2 sufragerii mari, si un hol extrem de mare.Am tot ce imi doresc, menajere,bucatar,major domn,ospatar...insa ce e ciudat...nu imi place asta.Nu imi place bogatia si banii.Insa odata ce ii am,decid sa continui afacerea familiei si sa pot merge mai departe.
Ce am omis din viata mea..faptul ca sunt "aparent" simpla.
Defapt sunt un inger, ceea ce nu ar crede nimeni...dar eu cred si incerc sa traiesc cu acesta dubla personalitate cat de mult pot.
Odata ridicata din patu mare cu cearsafuri albe de matase si usor parfumate, ma duc la fereastra dand perdeaua mare laoparte.Observ soarele ce stralucea deasupra muntilor ce pareau ca se unesc cu albastrul cerului.Imi ciufulesc usor parul lung si castaniu ce imi ajunge in zona fundului frumos dezvoltat, si luand un halat alb peste camasa subtire de noapte crem...ies din camera mea mare, parasind decorul acustic, de copil...culoarea crem ce inconjura peretii mari, si tablourile mari ce ascundeau culoarea aceea stearsa.Pe holul lung de culoare albastra deschis....ma duc incet cascand de zor, mascand cu mana cate un cascat scurt...sau unu foarte lung ce ma facea sa inchid ochii.
Cand ajung in fata usii baii mele, sunt intampinata de Miruna, ea se ocupa cu curatenia casei alaturi de inca o fata Lulu..ele fiind menajerele casei.
-Buna dimineata Domnisoara Nina..spune Miruna privindu-ma cu ingragire, cu ochii ei verzi ca o campie verde.
-Buna Miruna..de cate ori sa iti zic sa imi zici Nina..spun eu incepand sa rad...privind-o pe fata tinerica ce statea in fata mea, imbracata intr-o rochie neagra cu o funda alba la gat si un sortulet alb ce ii dadea un aier de curat si calmitate.
-imi cer scuze, dar stiti ca nu pot sa va spun asa, spune ea lasand privirea jos.
-Ba da poti, spun zambind punandu-i o mana pe un umar privind-o cu atentie si admiratie, deoarece toti din acea casa, pentru mine erau ca niste ingeri, deoarece toti ma respectau si ma ajutau cum puteau mai bine.
-Nu pot domnisoara, va respect prea mult, ma-ti ajutat asa mult, mi-ati daruit o noua viata...nu pot sa va spun asa...spune ea evitand privirea mea.
Zambesc scurt..si i-au mana de pe umarul fetei, intrand pe langa ea in baie spunand inainte sa inchid usa.
-Nu eu ti-am daruit o noua viata, eu doar ti-am deschis un drum blocat...spun zambind intrand in baie pe langa ea, blocand usa.
Miruna era o fata frumusica, cu parul pe umeri de culoare bloda catre castaniu, cu ochii verzi si plini de viata si cu un suflet extraordinar de intelegator.Cand m-am mutat in acesta casa, acesta a venit la usa mea, uda de la o ploaie torentiala, si trista,plangand.Era ca un copil neputincios, mi-a cerut ajutorul, deoarece mama ei murise intr-un accident de masina, iar tatal ei picase in patima bauturii si o daduse afara din casa de mana cu fratiorul ei mult mai mic ca ea, ce era speriat si infrigurat.
De atunci i-am oferit adapost si intelegere, si eu si fratiorului ei ce acuma este major domnul casei.Acesta traiesc in casa cu mine, fiecare avand camerele lor, la fel de frumoase ca ale mele..deoarece pe toti ii tratam ca pe familia mea.Miruna s-a oferit in schimbul ajutorului dat de mine sa fie manajera casei, fiind foarte fericita ca ma poate ajuta.Am acceptat deoarece casa era si asa prea mare, si nu o puteam intretine singura.Bine inteles, o si platesc pentru asta, si ea are parte de un tratament frumos si calm din partea celorlanti deoarece majoritatea din acesta casa, sunt in aceiasi situatie cu ea.
Intre timp insa..pana am gandit acesta lucruri, sunt trezita de bataia in usa a lui Alexander..major domnul casei cat si fratiorul fetei..ce acu avea 22 de ani..iar ea are 24.
-Domnisoara Nina.ve-ti intarzia la prima zi de facultate...spune acesta de dupa usa cu o voce ce parea fericta pentru mine.
-Ok..ies imediat Alex...spun tare oprind apa din cabina de dus,ma sterg repede cu un prosop alb, si i-au halatul de il lasasem atarnat intr-un mic cuier de pe perete.
-Sa-i spun Simonei sa va pregateasca micul dejun? intreaba acesta cand ies pe usa baii, facand o plecaciune scurta.
-Nu, nu manc acuma..spun zambind indepartandu-ma de baiat mergand catre camera mea.
Intru si ma intampina frumoasa armonie a camerei mele ce nu o parasisem de mult.Culoarea crem sters a camerei, tablourile aranjate in asa fel incat sa dea un aier de superioritate camerei, un dulap alb mare din lem de stajar, un birou mare pe care trona un leptop deschis si multe hartoage.Niste fotolii si o masuta, cat si patul extrem de mare invelit in puritatea albului cearsafurilor si lenjeriei de pat ce miroasea a liliac.
Ma indrept cu pasi repezi catre dulapul alb ce imi ascundea garderoba .
Ma uit debusolata la uniforma scoalara... "Bleah" imi spun in cap direct aruncand-o pe pat neglijent.Nu era obligatoriu sa o purtam, de aceia caut mai bine prin dulap si aleg o pereche de pantaloni lungi de blugi, albastru inchis de culoarea unui smarald, o camasa alba cu maneci scurte, si peste o vestuta alba cu puf.In picioare niste botine cu toc albe, iar in parul lung o bentita alba ce imi sustinea parul rebel si lung.
I-au geanta ce deja era pregatita si ies din camera in fuga, coborand repede scarile.I-au telefonul,cheile casei si masinii, si ies pe usa mare a casei privindu-mi curtea extrem de mare si somptuasa.
Ma duc in dreapta casei si ma duc in unul din cele 5 garaje ce le aveam.Aleg un Ferrari alb, si ies din curtea casei, portile negre si mari ale conacului deschizandu-se singure cu sistemul automat.
Ies din curte rapid, gonind prin tokyo ca nabuna deoarece trebuia sa ajung repede.
Ajung intr-un sfarsit in curte..si caut un loc rapid de parcare..gasesc intre un Nissan spert si un Geep negru.
Brusc..cum ies din masina, ma simt privita, insa stiam ca privirile sunt false...simteam atitudinea baiatilor ce ma priveau ca pe o prada, ademenitor dar fara rezultat.Fara sa ii privesc..incui masina si plec rapid catre facultatea..intrand in scoala..insa la usa..lovesc un baiat..inalt, zvelt, cu un corp bine dezvoltat,un par castaniu rebel, niste ochii albastri ca cerul si cu un parfum de trandafir rosu...
Ma blochez privindu-l in ochii cateva secunde..simtind ca incep sa tremur..nu era fiinta normala..era vampir..si stiam ca instinctul ingeresc ma avertizase.
-Imi cer scuze...spun scurt..facandu-mi loc pe langa el sa intru in scoala.
Fug pe scari, incercand sa fac cumva sa nu mai tremur...ajung in clas amea cu greu..si ma asez in banca langa fereastra..scot un pix si un caiet si imi fixez privirea in geam..privind in jos multimea de elevi ce se grabeau sa intre la ore.

Sper sa va placa:D o sa vin cu continuarea dupa ce aud macar o parere:D
^^Nina^^

Data de inscriere : 26/01/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum