Prostii puse in cuvinte

In jos

Prostii puse in cuvinte

Mesaj Scris de Seig Heil la data de Lun Ian 24, 2011 6:15 am

Deci...vedeti titlul, intelegi ce voi spune. Sunt doar ganduri trecute, mici tampenii d-ale mele care...ei bine, s-au plictisit sa stea inchise ataaata in subcostient. In concluzie, sper ca o sa va placa !
Lectura placuta !

Cutiuta magica

S-a oprit timpul in loc. Intunericul a pus stapanire pe intreaga frumusete a incaperii ce odata avusese culoare. Priviri inexpresive, sticloase, sunt atintite catre usa si asteapta. . . nimicul. Niciun sunet nu patrunde camera, absolut nimeni nu poate deranja inocenta ce-i inchisa in acest loc ce cu timpul, a devenit putred. E prea multa liniste. Cat de hilar, nu ? Toate aceste fiinte si sentimente ce sunt strans legate cu lanturi invizibile doresc atingere, doresc putina dragoste si-un singur licar de lumina. Dar nu se intampla nimic.
Au uitat cu totii de locul acesta, de ce secrete ascunde el si ganduri uitate in timp mort in spatiu.
Dar printre toate acele ganduri, si jucarii, sta pe-o masa, departe de tot, un mic obiect. E-nconjurat de-o funda rosie, dar invechita. Culoarea rozalie spre crem a disparut, au ramas doar pete pe un alb invechit si putred. E de forma ovala, micuta si atat de gingasa. Pastreaza-n ea orice-amintire nepretuita, orice vorba neuitata.
Asculta cum nimeni nu stie, tine secretele cum altii n-o fac, si tot singura e. Pastrata intr-o negura de nepatruns, asteapta inca un copil sa-i povesteasca ceva.
Asteapta ca cineva s-o deschida si sa-nceapa sa mazgaleasca pe foile albe cuvinte ce vor ramane inchise si necitite de cineva.
Dar pana cineva va face asta din nou, ea va ramane acolo. In camera cu jucarii, in propria-i durere si singuratate, astepand. Ea e magica, caci ea are rabdare si in sinea ei, in mica ei inimioara de cutiuta, stie ca cineva, foarte departe de ea, se gandeste s-o deschida pentru ultima data, apoi s-o ingroape in crudul venin al uitarii, pentru a sfarsi odata cu toate povestile spuse doar ei.

I hate endings - good or bad.

Spoiler:

I want to know what it is, this 'sin' they say I've committed.

Viaţa e ca o aruncare de zaruri, tragem să iasă şase-şase în fiecare zi.

Seig Heil
Membru Fidel
Membru Fidel

Data de inscriere : 09/01/2011
Varsta : 22
Mood If you want a thing done well, do it yourself.

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Prostii puse in cuvinte

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Lun Ian 24, 2011 7:01 am

buuun, am citit mica ta proza si e draguta, ar mai putea fi dezvoltata si poate ai putea insista asupra unor detalii dar ideea e frumoasa, imi place

"The only difference between me and a madman is that I'm not mad."
"Take me, I am the drug; take me, I am hallucinogenic."

"But captain, to obey - just like that - for obedience's sake... without questioning... That's something only people like you do."
Mad Hatter
Moderator
Moderator

Mood It is better to conquer yourself than to win a thousand battles. Then the victory is yours. It cannot be taken from you, not by angels or by demons, heaven or hell.

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Mar Ian 25, 2011 7:06 am

mi-a placut si are un plus pentru ca a fost mai simpla, mai curata, fara atatea verbe intortocheate:))) asa cum scrii/descrii in proza, asa ar trebui sa procedezi si in fic-uri. suna altfel si mult mai bine! anyway astept creatii noi!:)

This hurricane is chasing us all underground.

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Data de inscriere : 07/01/2011
Varsta : 29
Mood I always seem to find myself fighting the law of equilibrium, the great leveling force that brings things to the mean and takes the 'cartoonishness' out of life. Perhaps I am doing a very unnatural thing. If Einstein were still alive I would ask him about it.

Vezi profilul utilizatorului http://orasul-intunecat.forumhit.ro/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Seig Heil la data de Sam Ian 29, 2011 10:52 am

~ Invaluit in Durere ~

Nimic numai exista, doar tu...

Iti mai aduci aminte cum ne bateam cu zapada ? Spune-mi, iti mai aduci aminte cum ne plimbam prin parcul , acum pustiit ? Nu-mi vei raspunde la intrebari niciodata, dar eu continui sa sper ca zambetul tau, plin de caldura, va reveni .

Te-am vazut langa copacel . Erai asa fericita acolo...

Razele soarelui iti atingeau asa delicat pielea fina , cu mirosul tau obisnuit de levantica . Aceea dimineata fusese una dintre miile petrecute cu tine, de neuitat . Zambeai ca un copil , pareai asa inocenta langa copacelul plantat de amandoi . Parca pe atunci ne promisesem ca el va creste o data cu dragostea noastra !

Trandafiri daruti tie numai sunt...

Parca ieri iti auzisem glasul melodios murmurand cuvintele ce pareau cel mai greu de spus . Dar tu le spusesei cu atata fercirire in glas, apoi incepusei sa te joci naiva printre tufisurile cu trandafiri ...Dar unul alb iti statea dupa ureche , acela era mai special, era al tau . Ma faceai sa te privesc cu ochii sclipind de iubire, dragostea mea !

Timpul s-a oprit in loc cand s-a intamplat !

Doar cateva felinare luminau straduta intunecata pe care ne plimbam seara de seara , si nimic nu ne ducea cu gandul ca s-ar putea intampla asa ceva , tocmai tie . Cand pasii tai au atins asfaltul rece, acea lumina argintie ti-a orbit ochii, iar trupul zvelt ti-a fost azvarlit puternic !

Erai frumoasa si cu parul ravasit ...

Am alergat spre tine, dar tot ce ochii au mai putut vedea a fost decat micul firicel de sange ce aluneca usor pe pe obrazul tau . Teama m-a cuprins, iar universul a fostr spart in mii de cioburi, ce nu vor mai fi culese vreodata ...

Nenorocita te-a luat, iubita mea !

Ea, moartea, cruda si nemiloasa te-a luat de langa mine . Am ramas doar cu lacrimile, doar cu fotografiile, dar glasul tau a disparut . Nu-l mai aud seara la culcare, si nici dimineata nu-ti mai simt buzele fine atingandu-mi obrazul . Tu ai disparut , ai plecat de langa mine cu zambetul caracteristic tie ...Cald si plin de iubire !

Dar si el a plecat ...

Nici macar zambetul nu a ramas langa mine . Ai luat cu tine tot ce iubeam, tot ce-mi dorisem toata viata, si reusisem sa-l am, tu ai luat . Iar acum, cand vad piatra de pe mormant, iar numele tau inscriptionat pe ea , imi doresc sa fi murit cu tine . Pentru ca fara tine, viata mea numai exista ...
Adio, iubita mea !

___

Nu stiu daca-am postat-o pe asta pe vechiul forum :-? Dar va multumesc pentru comentarii si sper ca va place.

Spoiler:

Seig Heil
Membru Fidel
Membru Fidel

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Lun Ian 31, 2011 10:25 am

ba da, cred ca ai postat-o pentru ca mi se pare cunoscuta, de parca am mai citit-o o data:)) oricum imi place mult, mai ales partea cu trandafirul alb:X sa mai pui!

This hurricane is chasing us all underground.

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Data de inscriere : 07/01/2011
Varsta : 29
Mood I always seem to find myself fighting the law of equilibrium, the great leveling force that brings things to the mean and takes the 'cartoonishness' out of life. Perhaps I am doing a very unnatural thing. If Einstein were still alive I would ask him about it.

Vezi profilul utilizatorului http://orasul-intunecat.forumhit.ro/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Seig Heil la data de Joi Iun 16, 2011 6:30 am

Mulţumesc pentru comentariu. :]
Şii am adus ceva nou, iar inspiraţie mi-a venit de aici: https://www.youtube.com/watch?v=wPKRDBjJstk

Oricum, lectură plăcută!

După mâine vine marţi.

„Diavolul vine în multe forme...”

Cuvintele tale mi-au dat mereu fiori. M-au făcut să mă cutremur, să suspin în miez de noape şi să-mi fie frică de întuneric. Încă îmi e. Îmi e teama să mă trezesc din somn şi dormitorul meu să fie cufundat în negură. Îmi e teamă de lume, de tine.
Tu!

M-ai speriat când eram copil, ai creat coşmaruri în mintea-mi firavă pe-atunci. M-ai transformat într-un nimeni. Într-un monstru. Am uitat cine sunt. Mi-am uitat numele. Doar tu ai rămas real, puternic, ferm şi periculos acolo, în subconştient, pregătit să-mi devorezi sufletul, să-mi infectezi trupul cu veninul tău, cu vorbele-ţi amare. Vorbele care mă fac să tresar, vorbele ce mă bântuie înainte de culcare. Vorbele tale!
Am încercat să trec peste. Mi-am dorit, am crezut că voi reuşi să te uit, să-mi şterg din memorie răul ce mi l-ai provocat doar deschizându-ţi gura.

Dar cine eşti? Cum te numeşti? De ce, niciodată când te-am chemat, n-ai venit?

Ai preferat să mă chinui când mă aşteptam mai puţin. Ai preferat să continui acest joc al ororilor, acest joc blestemat, de parcă ar fi fost distractiv. Da, da, tu te bucurai de suferinţa mea! De mila ce ţi-o ceream cu atâta ardoare, cu atâta dorinţa în vânt.
Ai reuşit, doar prin câteva gesturi anoste, să mă dobori. M-ai atins şi am căzut, genunchii mei au cedat când glasul-ţi autoritar, rece, totuşi atât de pătrunzator, mi-a intrat în vene. Mi-ai infectat corpul cu totul, n-a mai rămas nimic al meu. Poate doar inima, ce încă mai bate cu putere, prea repede în secundele când iluziile-mi inundă realitatea.

Totuşi, mai există realitate pentru mine?

Nu. Nu mai ştiu care-i diferenţa dintre imaginaţie, halucinaţii şi realitate. Mă gândesc că atunci când mă aşez în pat, tu vi pe la spate şi mă cuprinzi cu braţele-ţi puternice, mă tragi spre tine în umbre şi-ncepi să-mi şopteşti cuvintele. Vocea ta începe să-mi răsune în minte, îmi pătrunde inima, coşmarurile sparg lacătul pus de mine şi încet-încet, mă omoară. Mă ucizi, tu şi cu jocul de-a viaţa.
Teamă. Acest cuvânt, sentiment şi trăire îmi e cunoscut mai bine ca oricare altul. Acum, face parte din mine. Fără el, aş fi un gol în societate. Cu el, sunt un gol imens, inegalabil în societate şi încă trăiesc.
Tu ai devenit umbra mea.
Pe parcurs, când timpul se scurgea, tu m-ai ajuns din urmă. Te-ai aşezat în spatele meu şi mi-ai urmărit cu atenţie fiecare pas, m-ai ghidat în noapte şi încetul cu încetul, m-ai dus la disperare. M-ai înebuni, doar şuşotind:

‚Diavolul vine în multe forme”

Spoiler:

Seig Heil
Membru Fidel
Membru Fidel

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum