Nu e o iluzie, dar pare

In jos

Nu e o iluzie, dar pare

Mesaj Scris de Raluca la data de Dum Ian 16, 2011 5:29 am

Aceasta compunere a fost facuta pentru o inspectie la o clasa de a7a care discuta despre proverb ( de, eu a trebuit sa vorbesc si despre datoria unui redactor la revista scolii :)) ).
Slavit fie articolul lui Radu Paraschivescu dintr-un numar Esquire care m-a inspirat.

Aşa nu e poate, domnule! Pur şi simplu nu merge aşa!
În ziua de astăzi întâlnim proşti fudui la tot pasul: la televizor, la radio, pe stradă, la mall, în tramvai, în tren.
Acum nu e destul să fii prost! Trebuie să te lauzi constant cu asta, altfel, nu exişti!
În ultimii ani ni se serveşte prostie pe pâine şi nu ne putem ascunde de ea, trece prin orice, n-are leac şi e letală.
De ce oare aceste personaje ţin morţiş să ne arate " deşteptăciunea" pe care o posedă. Nu trăim bine şi fără asta?! Fără să fim conştienţi de adevărata lor valoare?!
De fapt, aceşti oameni pierd din vedere un lucru; noi ştim ce le poate căpşorul, dar alegem să ignorăm ce zic ei, totuşi, aceste " specimene" nu se pot abţine să nu dea cu bâta în baltă.
Deci, te întreb pe tine, Soare! Avem vreo scăpare?
Pentru amuzamentul cititorului voi scrie şi nişte mostre de înţelepciune profundă: " Mi-ar plăcea şi mie să fiu slabă ca africanii pe care i-am văzut pe CNN, dar fără să mă bâzâie muştele alea." ( Mariah Carey); " Filmele sunt ciudate. Trebuie să te gândeşti la ele în timp ce le priveşti." ( Britney Spears); " Norvegia e în Suedia?" ( Nick Carter- Backstreet Boys) şi am lăsat ce-i mai bun pentru sfârşit: " Nu pot să sufăr numele ridicole"- această afirmaţie aparţinând lui Peaches Honeyblossom Michelle Charlotte Angel Vanessa!
Cum digerăm prostia? Cu un pahar maaare de apă rece.
Bună vorba românească: " Prostul nu e prost destul, dacă nu e şi fudul.".

Compunerea asta a avut fani! :)) Profesoara zice ca am fost prea " acida", dar asta-i stilu' meu, cica.:>

( Raluca, adica eu, in varianta animata)
Raluca
Membru Fidel
Membru Fidel

Data de inscriere : 09/01/2011
Mood Our backs are now against the wall? Listen all y'all, it's a sabotage

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Nu e o iluzie, dar pare

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Dum Ian 16, 2011 5:37 am

corect, ai fost cam dura, dar mie una imi place si inca cat:) prea adevarata, iar la faza " Norvegia e în Suedia?" a fost prea tare:))) deci, ai talent! esti a doua scriitoare a mea preferata:)

This hurricane is chasing us all underground.

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Data de inscriere : 07/01/2011
Varsta : 29
Mood I always seem to find myself fighting the law of equilibrium, the great leveling force that brings things to the mean and takes the 'cartoonishness' out of life. Perhaps I am doing a very unnatural thing. If Einstein were still alive I would ask him about it.

Vezi profilul utilizatorului http://orasul-intunecat.forumhit.ro/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Dum Ian 16, 2011 5:52 am

e intr'adevar putin cam dura dar in cazul meu asta e un plus, nu mi'au placut niciodata chestiile prea siropoase si exagerate. Cum am mai spus, cred imi place modul tau de a scrie.

"The only difference between me and a madman is that I'm not mad."
"Take me, I am the drug; take me, I am hallucinogenic."

"But captain, to obey - just like that - for obedience's sake... without questioning... That's something only people like you do."
Mad Hatter
Moderator
Moderator

Data de inscriere : 09/01/2011
Mood It is better to conquer yourself than to win a thousand battles. Then the victory is yours. It cannot be taken from you, not by angels or by demons, heaven or hell.

Sus In jos

Mesaj Scris de Rogue. la data de Joi Feb 24, 2011 10:52 pm

norvegia e in suedia =)))) posibil. la cata geografie stiu eu totul e posibil
imi place proza , m-a amuzat s-o citesc keep writing !

she is Katherine.
she loves to play games.
and she is sooo seductive.
Rogue.
Admin
Admin

Data de inscriere : 08/01/2011
Varsta : 23
Mood iritata in general. plina de energie tot timpul !

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum