Cracks

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cracks

Mesaj Scris de Eva. la data de Lun Noi 21, 2011 3:33 am

Plasată în anii '30 într-o şcoala cu regim de internat şi reguli stricte din Anglia, drama regizată de Jordan Scott spune povestea unui grup de fete care luptă pentru atenţia domnişoarei G., enigmatica lor instructoare de înot. Apariţia unei noi eleve şi faptul că domnişoara G. îi acordă acesteia mai multă atenţie va da naştere la gelozie în rândul fetelor, dar şi la dispariţia inexplicabilă a noii venite.

Inspirată din nuvela scrisă de Sheila Kohler, “Cracks” este o dramă unde spiritul feminin triumfă, iar bărbaţii apar numai episodic. Încununat cu peisajele extraordinare ale Irlandei, filmul prezintă povestea unei echipe de fete care învaţă şi se dezvoltă în cadrul unei şcoli de fete din anul 1934.

Părerea mea:

În primul rând, merită să amintim pe Eva Green, care joacă în rolul „Domnişoarei G”, cea care este instructoarea cursului de înot pe care echipa de fete îl frecventează cu plăcere. Talentul ei actoricesc se manifestă pe toată durata filmului şi doreşte să descrie un caracter de om care călătoreşte şi a văzut multe de-a lungul vremii, care are o experienţă de neatins şi o personalitate de necriticat.

Di, Fuzzy, Poppy sau Rosie sunt doar câteva dintre fetele care locuiesc împreună în şcoala izolată condusă de minţi îmbătrânite care nu încurajează iniţiativa, schimbarea şi evoluţia. Apariţia unei nou-venite tocmai din Spania, Fiamma, va face ca standardele să fie schimbate şi le va oferi fetelor o altă percepţie asupra vieţii, o părere pe care „Miss G” o acceptă şi, în cele din urmă, doreşte s-o extermine.

De ce? În povestea filmului se poate afla răspunsul, iar câteva dintre indiciile pe care pot să ţi le ofer sunt: rigiditatea educaţiei, izolarea socială şi mândria de sine.

Aşadar, filmul se recomandă pentru cei pasionaţi de educaţie, de apă, de înot, de peisajele superbe ale Irlandei şi pentru aceia dintre noi care doresc să vadă un film puţin mai necomercial, dar totuşi adus la standardele modernismului. Şi încă ceva, atât de bine le ies englezilor filmele despre trecut…!

Întrebări:

* L-aţi văzut?
*Aţi vrea să-l vedeţi?
* Care este părerea voastră despre film - chiar dacă l-aţi văzut sau nu ?

Trailer:

[

King Lot: You're very confident in your plans.
Morgan: I am.

Innocence isn't lost. It's taken.
Eva.

Data de inscriere : 21/11/2011
Varsta : 24

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Cracks

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Sam Ian 07, 2012 9:17 am

Normal ca l'am vazut, a fost un adevarat chin sa'l gasesc intr'o varianta acceptabila care sa nu mi se blocheze din 5 in 5 minute.
Mi'a placut cam tot ce e legat de film, atmosfera, actori, decor, costume. Costume :X :X :X am balit putin dupa garderoba Donmnisoarei G, a meritat sa ma uit fie si doar pentru look'ul pe care l'a avut Eva in film.
Povestea e interesanta, e construita frumos si reuseste sa te prinda, desi nu e cine stie ce mare actiune.
Si coloana sonora, ador coloana sonora :X :X :X, a fost acelasi compozitor ca si in Labirintul lui Pan din cate tin eu minte.

"The only difference between me and a madman is that I'm not mad."
"Take me, I am the drug; take me, I am hallucinogenic."

"But captain, to obey - just like that - for obedience's sake... without questioning... That's something only people like you do."
Mad Hatter
Moderator
Moderator

Data de inscriere : 09/01/2011
Mood It is better to conquer yourself than to win a thousand battles. Then the victory is yours. It cannot be taken from you, not by angels or by demons, heaven or hell.

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum