Finding Neverland

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Finding Neverland

Mesaj Scris de Seig Heil la data de Lun Iul 18, 2011 2:51 am

Regia : Marc Forster

Cu : Johnny Depp, Kate Winslet

Gen film: Dramă.

Imaginatia fara limite a celui care l-a creat pe Peter Pan, puterea stilului sau sunt cele care dau o nota aparte acestei povestiri emotionante, inspirate din viata autorului scotian James Mathew Barrie. In Finding Neverland, regizorul Marc Forster (Monster's Ball) si o distributie impresionanta din care fac parte Johnny Depp, Kate Winslet, Dustin Hoffman si Julie Christie abordeaza dintr-un punct de vedere cu totul nou romanul “Peter Pan”, un clasic al literaturii pentru copii, care este la fel de apreciat de adultii de pretutuinfdeni.

Finding Neverland imbina fantezia si realitatea de zi cu zi, privind cu aceeasi detasare dificultatile si durerile vietii de adult, dar si farmecul aparte si inocenta copilareasca a baiatului care ramane vesnic tanar.

Totul a inceput atunci cand dramaturgul scotian de succes J.M. Barrie (DEPP) a asistat la premiera piesei sale, primita cu retineri de inalta societate britanica. Un adevarat geniu literar al perioadei sale, dar plictisit de aceleasi teme invechite, Barrie se afla in cautarea inspiratiei. Pe neasteptate, gaseste un subiect nemaipomenit in timp ce se plimba impreuna cu Porthos, cainele sau, prin Gradinile Kensington din Londra. Acolo, Barrie intalneste familia Llewelyn Davies: patru baietei orfani si mama acestora, o frumoasa vaduva (Winslet).

In ciuda dispretului neinduplecatei bunici a baietilor - Emma du Maurier (CHRISTIE) - si a resentimentelor propriei sale sotii (RADHA MITCHELL), Barrie se imprieteneste cu familia, intrecandu-se cu baietii in farse, deghizari, jocuri si tot felul de rautati, nascocind lumi imaginare pline de castele, regi, cowboy si indieni, pirati si naufragiati. Transforma simple dealuri in ascunzisuri ale unor vase de razboi, lupa cu sabii magice si zboara in regatul zanelor, iar baietii Llewelyn Davies fac cunostinta cu “Baiatul pierdut din taramul de nicaieri”.

Din emociile si aventurile acestor copii va aparea cea mai cunoscuta capodopera a lui Barrie, “Peter Pan”. La inceput, compania sa de teatru il privecte cu scepticism. In timp ce loialul sau producator Charles Frohman (HOFFMAN) se teme ca va pierde totul din cauza acestui proiect nebunesc, Barrie incepe repetitiile socandu-i pe actori cu pretentii bizare, cerandu-le sa zboare peste scena, sa vorbeasca cu zane alcatuite din lumina sau sa poarte costume de crocodil.

Dar atunci cand Barrie este in sfarsit gata sa-l prezinte publicului pe Peter Pan, o tragica intorsatura a destinului il va face pe scriitor si pe cei care-l indragesc sa realizeze importanta credintei.

Trailer: http://www.cinemagia.ro/trailer/finding-neverland-in-cautarea-taramului-de-nicaieri-467/

Copy/Paste from: http://www.cinemagia.ro/filme/finding-neverland-in-cautarea-taramului-de-nicaieri-5269/

____

Părerea mea: L-am văzut aseară pe Prima Tv şi fiindcă a fost cu Depp, am stat să-l urmăresc până la sfârşit. Sinceră să fiu, mi-a plăcut la nebunie atât intriga cât şi personajele şi cel mai mult, mi-o plăcut de Peter şi James Barrie - Depp - .
De ce? Poate fiindcă Johnny, ca de obicei, m-a cucerit prin farmercul şi şarmul său obişnuit. Nici nu spun de vocea sa care-aş punea-o pe replay.
Peter fiindcă voia să fie matur la o vârstă asa fragedă, voia să pară tare pentru mama lui şi avea o ambiţie admirabilă. De Kate Winslet nu ştiu de ce nu mi-a plăcut. O consider o actriţă foarte bună şi tare frumoasă, dar pur şi simplu ea nu a reuşit să mă farmece.
Filmul m-a dat gata fiindcă îl mai văzusem o dată, dar doar pe jumătate. Sunt unele replici care mi-au rămas în minte şi acestea ar fi:

„Mary Ansell Barrie: I'm tired of waiting, James. I'm tired of looking like a fool.
J.M. Barrie: Well I can't very well give up the play.
Mary Ansell Barrie: No. Just... come home to me at the end of the day. No more trips to the country, no more long evenings in the park. If you can't give us that much of a chance... Then we must end this... and I will. ”

„Peter Llewelyn Davies: This is absurd. It's just a dog.
J.M. Barrie: Just a dog? *Just*?
[to Porthos]
J.M. Barrie: Porthos, don't listen!
[to Peter]
J.M. Barrie: Porthos dreams of being a bear, and you want to shatter those dreams by saying he's *just* a dog? What a horrible candle-snuffing word. That's like saying, "He can't climb that mountain, he's just a man", or "That's not a diamond, it's just a rock." Just. ”

„J.M. Barrie: Young boys should never be sent to bed... they always wake up a day older. ”

Peter Llewelyn Davies: I'm not Peter Pan.
[points at J. M. Barrie]
Peter Llewelyn Davies: He is. ”

„J.M. Barrie: Write about your family, Write about the talking Whale.
Peter Llewelyn Davies: What Whale?
J.M. Barrie: The one that is trapped in your imagination, desperate to get out. ”

So, părerea voastră despre film? Dar despre replici ? ^^

I hate endings - good or bad.

Spoiler:

I want to know what it is, this 'sin' they say I've committed.

Viaţa e ca o aruncare de zaruri, tragem să iasă şase-şase în fiecare zi.

Seig Heil
Membru Fidel
Membru Fidel

Data de inscriere : 09/01/2011
Varsta : 21
Mood If you want a thing done well, do it yourself.

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum