Licenta de imbecil

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Licenta de imbecil

Mesaj Scris de Rogue. la data de Mar Ian 11, 2011 11:09 am

uhm, neinspirat titlu buut :-? la h asta nu mi-a venit unul mai (a)normal :))
so, aici voi posta prozele mele... dimensiunile difera in functie de cat m-a dus capul ... sau de cat nu m-a dus as ussualy !
uhm, st vechi... inspiratie imi vine in general de la depeche, that's why... unele au ca titlu melodiile lor si la inceput cateodata si versuri

enjoy! (the silence...)

Precious and fragile things
Need special handling
My God what have we done to You?

We always try to share
The tenderest of care
Now look what we have put You through

Things get damaged
Things get broken
I thought we'd manage
But words left unspoken
Left us so brittle
There was so little left to give

Angels with silver wings
Shouldn't know suffering
I wish I could take the pain for you

If God has a master plan
That only He understands
I hope it's your eyes He's seeing through

Things get damaged
Things get broken
I thought we'd manage
But words have got spoken
Left us so brittle
There was so little left to give

I pray you learn to trust
Have faith in both of us
And keep room in your hearts for two

Things get damaged
Things get broken
I thought we'd manage
But words left unspoken
Left us so brittle
There was so little left to gïve

Precious

Îşi trecu vârfurile degetelor efemer pe materialul sticlei. Unghiile ei lungi trasară forme discontinue pe margine. Servitoare luă paharul gol, dar din cauza gresiei recent spălate, alunecă şi paharul se sparse. Zgomotul ascuţit fu asurzitor, iar timpanul ei se simţi împus. Cu o mişcare elegantă, pufăi din ţigara aprinsă.
Ţi-am mai spus să fii atentă , se răţoi apoi, pierzându-şi aparenţele de fiinţă rafinată. Era paharul meu preferat... era preţios, o moştenire de familie, o...
- Doamnă, era paharul de la Eric, grădinarul.
Nu mă contrazice tu pe mine!
Era beată. Duhnea a alcool şi a tutun... a ţigări mentolate, a vicii. A parfum vulgar de bărbat. Nu era decent pentru o doamnă... servitoarea se retrase.
îşi frecă pleopele şi se ridică. Tocurile înalte nu-i permiseră să facă prea mulţi paşi coerenţi, căci căzu pradă podelei. Inertă, privind tavanul alb... nu îşi dădea seama care dintre cele trei lustre era cea adevărată. Când perechile de genele lunguieţe se uniră, un fel de întuneric ameţitor, îmbinat cu frânturi de culoare o domoliră. Nu se mai simţise de mult aşa. Începu să râdă prostesc. Prea multă băutură pentru o singură seară... cu ultimele puteri încercă să se târască până la marginea patului, dar până să reuşească stomacul ei se revoltă şi eliberă un lichid vâscos şi urât mirositor: voma de după beţie. Se scârbi de propia persoană, se descălţă, mai să-şi rupă cataramele, şi fugi desculţă pe balcon unde începu să bocească.
Băutura nu e o soluţie.
Vocea caldă parcă o alina şi o liniştea. O siluetă ţâşni de nicăieri în balconul ei.
Unele lucruri sunt prea preţioase ca să le pierdem...
Îi oferi un trandafir, în care se înţepă... apoi dispăru la fel cum apăruse. Fata se sprijini de faianţă, îmbătată în păcat. Dorul ei, dorinţa ei... râse iar, cufundându-şi nasul în petale.

she is Katherine.
she loves to play games.
and she is sooo seductive.
Rogue.
Admin
Admin

Data de inscriere : 08/01/2011
Varsta : 24
Mood iritata in general. plina de energie tot timpul !

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Licenta de imbecil

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Mar Ian 11, 2011 11:45 am

ai inceput cu depeche mode :X suuuper, ii ador:X
proza este chiar foarte captivanta, imi place, insa mi se pare ca ai incheiat prea brusc:( vreau continuarea:D

This hurricane is chasing us all underground.

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Data de inscriere : 07/01/2011
Varsta : 29
Mood I always seem to find myself fighting the law of equilibrium, the great leveling force that brings things to the mean and takes the 'cartoonishness' out of life. Perhaps I am doing a very unnatural thing. If Einstein were still alive I would ask him about it.

Vezi profilul utilizatorului http://orasul-intunecat.forumhit.ro/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Mar Ian 11, 2011 10:35 pm

e un pic cam brusc incheiat, adica la sfarsit te pierzi oarecum, ai mai putea dezvolta pentru ca scrii bine, cursiv si ador frazele astea, mai ales a2a.

Anne Marie. a scris:

Îşi trecu vârfurile degetelor efemer pe materialul sticlei. Unghiile ei lungi trasară forme discontinue pe margine.

Era beată. Duhnea a alcool şi a tutun... a ţigări mentolate, a vicii. A parfum vulgar de bărbat. Nu era decent pentru o doamnă...

"The only difference between me and a madman is that I'm not mad."
"Take me, I am the drug; take me, I am hallucinogenic."

"But captain, to obey - just like that - for obedience's sake... without questioning... That's something only people like you do."
Mad Hatter
Moderator
Moderator

Data de inscriere : 09/01/2011
Mood It is better to conquer yourself than to win a thousand battles. Then the victory is yours. It cannot be taken from you, not by angels or by demons, heaven or hell.

Sus In jos

Mesaj Scris de Rogue. la data de Mier Ian 12, 2011 10:31 am

multumesc atat pt laude cat si pt critici :*
aceea nu mai are vreo continuare sau cva.
another one shot! >

Blue dress [1]

Put it on
And don't say a word
Put it on
The one that I prefer
Put it on
And stand before my eyes
Put it on
Please don't question why
Can you believe

Something so simple
Something so trivial
Makes me a happy man
Can't you understand
Say you believe
Just how easy
It is to please me

Because when you learn
You'll know what makes the world turn

Put it on
I can feel so much
Put it on
I don't need to touch
Put it on
Here before my eyes
Put it on
Because you realise
And you believe

Something so worthless
Serves a purpose
It makes me a happy man
Can't you understand
Say you believe
Just how easy
It ïs to please me

Because when you learn

- N-o să-ţi vină să crezi, n-o să-ţi vină să crezi!
Îl trase după ea. Naiv o urmă, călcând prin toate crengile, foşnind printre frunze, tălpile neavând nicio apărare. Ochii albaştri îi sclipeau. În ciuda faptului că avea hainele jegoase şi rupte, părea un înger picat din cer, gata să salveze oameni. Nici ea nu era urâtă, era frumuşică, brunetă, talia subţire... marea deosebire dintre ei era că ea era bogată, foarte bogată. Urcând scările spiralate ajunseră în cea mai mare încăpere , camera ei. Entuziamată scoase din şifonier o rochie splendidă, brodată cu aur, dintr-un material fin... albastră, mai albastră ca cerul, mai albastră ca ochii lui.
- Eşti superbă... murmură el, privind-o printre gene pe fată, îmbrăcată acum cu rochia cu pricina, care îi lăsa umeri goi. Crăpătura din stângă lăsa o privelişte încântătoare tânărului spre picioarele fetei, mai mult decât încântată de noua sa achiziţie.
Seara balului, o aştepta nerăbdatoare, probând diferite bijuderii care să vină bine la rochia.
- Afurisitele ! Nu vine bine nici una... se plângea ea servitoarei dolofane, care aducea diverse casete de bijuterii, nici una pe placul prinţesei.
Ziua trecu pe nesimţite, şi fu nevoită să se prezintă fără niciun accesoriu, doar cu rochia albastră, care îşi pierduse farmecul atunci când nu o scotea în evidenţă. Supărată , a urcat în camera ei unde a plâns toată seară. Spre miezul nopţii a coborât într-o altă rochie. Tatăl ei se grăbi să o prezinte diverselor familii de vază, iar ea socializă politicoasă. Uitase că trebuia să se întâlnească cu el, la locul lor.
Când îşi aminti, fugi rapid spre locul întâlnirii, nu înainte de a se îmbrăca la loc în rochia albastră. El era acolo, în căsuţa dărăpănată din copac, unde se jucau când erau copii... unde îşi împliniseră iubirea.
- În sfârşit ai venit... spuse el luminându-se la faţă când o zări.

Va urma

asta da, mai are o parte , o voi pune in urmatorul post Xd

she is Katherine.
she loves to play games.
Rogue.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Mier Ian 12, 2011 10:37 am

pare interesant. imi place cum descrii:) astept sa pui urmatoarea parte cat mai repede:)

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Mood I always seem to find myself fighting the law of equilibrium, the great leveling force that brings things to the mean and takes the 'cartoonishness' out of life. Perhaps I am doing a very unnatural thing. If Einstein were still alive I would ask him about it.

Sus In jos

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Joi Ian 13, 2011 6:41 am

okm...so, am citit ce ai scris si sincer, mi'a placut mai mult prima, dar astept si continuarea ca sa pot sa'mi formez o parere.

"But captain, to obey - just like that - for obedience's sake... without questioning... That's something only people like you do."
Mad Hatter
Moderator
Moderator

Mood It is better to conquer yourself than to win a thousand battles. Then the victory is yours. It cannot be taken from you, not by angels or by demons, heaven or hell.

Sus In jos

Mesaj Scris de Rogue. la data de Joi Ian 13, 2011 11:09 pm

multumesc :* pt pareri

Blue dress [2]

Because when you learn

Paşi ei deveniră micuţi, iar irisul ei îl studia pe ai lui, profunzi, fermecători, dar totodată melancolici. Parcă o ruga din priviri să rămână acolo... mereu.

A doua zi băiatul se trezi singur, pe cearful de lângă el un loc gol, rece. Se încheie la cămaşa desfăcută şi coborî grăbit. În faţa castelului stacojiu, unde locuia iubita lui, trăsuri încărcate cu bagaje, conduse de birjari tineri cu mustaţa spiralată, veneau şi plecau, nedumerindul pe băiatul cu bucle. Se strecură prin intrarea din spate, la bucătărie, unde o găsi pe Amerie, servitoare slăbuţă şi mulatră a familiei regale.
- Unde e? întrebă pe nerăsuflate, simţind cum la fiecare secundă i se înfige lent în inima un bold.
- Au plecat... susură aceasta pe vocea sâsâita. Se vor muta în altă parte...
Se pierdu... dădu câţiva paşi înapoi şi fugi cât îl ţinură picioarele desculţe. De ce? De ce plecase fără să-ţi ia "adio"? Aşa de puţin ţinuse la el, el care se dăruise cu totul? Se opri când observă că se îndepărtase prea mult... fugise fără încetare până ce luna îşi făcuse aparţia... ca o iluzie în viaţa lui amărâtă, un milaj ilustrat... acolo lângă luna, o vedea dansând, cu rochia ei albastră, lungă, cu mânile încleştate în materialul sofisticat... furat de aceea imagine un zâmbet îi scăpă. O va mai vedea vreodată?
"Şuier luna, o răsar şi o prefac,
Într-o dragoste mare."

ultimele versuri apartin lui Nikita S. - :">.

she is Katherine.
she loves to play games.
Rogue.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Vin Ian 14, 2011 1:17 am

stiu il ador pe Nichita Stanescu:X
anyway frumoasa, dar trista parte. insa vezi ca ai mici scapari de tastare ca sa zic asa, de exemplu " milaj ", poate "miraj". in afara de asta, in rest este perfect, imi place cum scrii:) sper sa mai aduci ceva nou si poate mai lung.

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Sus In jos

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Vin Ian 14, 2011 4:20 am

Emotie de toamna, m'a innebunit poezia asta intr'a 8a, am memorat comentariu ala :)) dar poezia ramane superba
si continuarea e frumoasa, descrii foarte bine si reusestin sa transmiti destule si asteptam ceva mai lung

Mad Hatter
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Rogue. la data de Sam Ian 15, 2011 4:52 am

multumesc frumos

aceasta are tot 2 parti. sper sa va placa

Dubla personalitate

1. Fetita preferata a lu' taticu'

Ori dependenta de cardu' lu' taticu' ! Cea care lasa gauri imense in conturile bancare.
Stie ce trebuie sa faca pentru a obtine ceea ce isi doreste ! De la rugaminti *fierbinti* pana la santaj.
Populara ?! Mai degraba cea mai dorita fata din generala, liceu si facultate. Asta in cazul in care urmeaza una din acestea... multe fac doctorate peste noapte, nu stiati ?
Atragatoare ?! Nu neaparat. Dar banii mereu conteaza ! Tuturor le place sa mearga cu ea intr-un 4x4 sau intr-o limuzina sau in orice vehicul tunat ce ar atrage atentia. Multi vor sa defileze alaturi de ea... altii se multumesc doar prin a o privi, prin a o admira, a o contempla de la distanta...
Eventual in liceu va fi un lider...ceva de genul "Eu dau ordinele ! Voi doar executati !!"
Va fi sefa clasei, casiera, lidera cercetasilor, majoreta-sef, capitanul vreunei echipe a unui sport "chic" ce il pot practica atat fetele cat si baietii,
EA VA FI MEREU PAPUSICA TUTUROR!! ...dar jucaria nimanui!!
Va fi de asemenea... intotdeauna o fiica ratacitoare.
Nu va trai mult! Va avea multe vicii si se va duce singura, in joc de glezne, spre groapa care si-a sapat-o cu mult iubitele ei maini ingrijite si umplute cu creme scumpe.
Ohhh, but you love her ! And don't try to deny that...
Just adore or hate the stupid girls ! XOXO

Ultima editare efectuata de catre anne. ♥ in Sam Sept 28, 2013 3:54 am, editata de 1 ori

she is Katherine.
she loves to play games.
Rogue.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Sam Ian 15, 2011 6:50 am

oho, foarte tare, imi place foarte mult mai ales ca e exact parerea mea doar ca eu n'am scris niciodata despre ceva de genul.
Vreau nextul

Mad Hatter
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Sam Ian 15, 2011 6:54 am

chiar foarte interesanta:) si mie imi place mult, bring za next:D

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Sus In jos

Mesaj Scris de Rogue. la data de Sam Ian 15, 2011 7:08 am

multumesc i`m glad u like it ><

2. "Baietoasa!"

Cand va fi mica nimeni nu va stii sigur ce sex are ! Va umbla numai cu o gasca imensa de baieti si le va "invata" toate obiceiurile.
Eventual va fi tuns bob, castron, periuta, va purta haine largi, lalaie, nu va purta cercei deloc! Va vrea ca toti sa creada ca ea chiar este un baiat. Macar in copilarie sa fie ceea ce isi doreste.
La scoala putini le vor observa. Vor remarca multitudinea de miscari stiute -niciuna nu va fi de dans.... toate vor fi fie de karate, judo, tuaikuando, sumo, box, K1 sau chiar wrestling.
Intr-o batalie va lua sau nu parte in functie de caz: deobicei va scapa tot basma curata fiindca in ciudata aparentelor ramane tot o... fata oarecare. Sau pur si simplu se vor ivii baieti care sa o incaseze pentru ea.
In liceu exista 2 cazuri:
1. Va ramane la fel sau chiar se va schimba in mai rau.
2. Se schimba , se maturizeaza si cand se indragostesc sufletul lor de femeie castiga si baiatul care au fost candva moare o data cu generala.
In ambele cazuri nu isi va abandona niciodata "gasca" cuprinzatoare.
Ea , spre deosebire de primul caz, nu va muri tanara. Nu va muri deloc ! Va trais vesnic, etern, infinit, fiindca intr-un fel sau altul va reusi sa ramana in istorie si in amintirile tuturor ca fiind "femeia-barbat-bine".

Ultima editare efectuata de catre anne. ♥ in Sam Sept 28, 2013 3:56 am, editata de 1 ori

she is Katherine.
she loves to play games.
Rogue.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Sam Ian 15, 2011 8:36 am

zau ca n'am chef de comentarii asa ca de data asta ma limitez la a spune ca imi place

Mad Hatter
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Sam Ian 15, 2011 12:17 pm

sincer, nu stiu daca intr-adevar a fost naratiune sau mai degraba niste fapte generale. dar oricum imi plac, pentru ca sunt inspirate din fapte reale:)

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Sus In jos

Mesaj Scris de Rogue. la data de Sam Ian 15, 2011 7:05 pm

multumesc ><
adevarul este ca ma regasesc foarte putin in prima... mai degraba eram f dependenta de banii tatei cand eram mai mica. dar ma regasesc cu totul intr-a 2a cateodata :">

acum alta. un one shot. astept parerile si criticile voastre ! <3

Cioburile unei iubiri trecute

Îşi lăsă părul castaniul liber, iar buclele ei jucăuse se revărsară peste umerii perfect rotunzi. Îşi plimbă degetele prin nisipul fin, simţinând cum se răceşte odată cu el. Clipi de câteva ori, apoi privi printre perechile lungi de gene, pe care se uscase un rimel purtat de zile bune, linia imaginară ce despărţea apa limpede şi nesfârşită de soarele roşiatic ce avea să dispară, luându-şi cu el reflexia tremurată.
Toată plaja era pustie, rândurile de scoici şi alge îşi făceau simţită prezenţa, cele dintâi înţepând tălpile fetei desculţe.
Îşi lăsă corpul imun să cadă, închise ochii, ascultând vântul aspru ce-i făcea pielea de gâină. O iluzie îi atingea braţele blând, apoi dispărea, odată cu căldura, lăsând în urmă frânturi de gheaţă.
Îşi trecu mâna peste pleoape şi peste obraji, apoi deschise ochii larg. Cerul se întunecase, lâsând în urma lui stelele. “Îmi place întunericul, fără el nu am putea vedea niciodată stelele…” îşi aminti ea de vorbele lui. Lacrimi i se prelinseră involuntar pe obraji, urmând conturul gâtului şi ajungând pe nisip, unde formară stropi de noroi. Se ridică stângaci, cât pe ce să cadă, apoi fugii în valurile învolburate ale mării, care se spărgeau ameninţător în picioarele ei, parcă alugând-o.
* Flashback.
“Nu e aşa că nu vei pleca niciodată?” se alinta ea, bucurându-se de protecţia lui. El nu răspunse, doar pupă scurt pe creştet şi îi mângâie spatele.
“Toţi ne ducem odată şi odată.”zise în cele din urmă, pe o voce stinsă.
“Ce vrei să spui?”
“Nimic.”schiţă un zâmbet, iar în obraji îi apărură două gropiţe. Era mai în vârstă ca ea, mai înalt ca ea şi mai profund decât ea. Îl vedea ca pe o perfecţiune conturată într-un trup uman. Până şi ochii lui păreau ceva neomenesc, erau albaştrii… dar nu ca cerul, nici ca marea… nici ca nimic ! Nu puteau fi comparaţi, erau ca un abis din care se năştea nimic, şi din nimic totul… şi din tot, ea.
Deşi nu îl înţelese îşi rezemă capul de umărul lui.
“Ştii că te iubesc.”
El nu vorbea prin cuvinte despre sentimente. Scoase din buzunarul interior al hainei un lanţ de argint, cu un pandantiv mare, în formă de inimă. Îi dădu într-o parte părul cârlionţat şi i-l prinse.
“Deschide-l!” o îndemnă.
Ea ascultă şi cu greu reuşi să despartă inima în două parţi. În dreapta era o poză cu ea, în stânga cu el, iar pe exterior scria “Mereu împreună”. Lacrimi de fericire i se întrezăriră în colţul ochilor, iar el se grăbi să le şteargă. O trase aproape de el, apoi închise fermoarul hainei, cuprizându-se pe sine şi pe ea într-un culcuş destul de cald. Se rezemă de trunchiul unui copac bătrân şi îşi trecu mâinile prin părul ei. Îi arătă stele, constelaţii… şi adormiră în aer liber, lângă un peisaj ireal de pitoresc.
* End of flashback
Corpul începu să tremure involuntar, din cauza frigului. El nu mai era acolo… nici cu vorbele, nici cu sufletul.
“Prostuuuuule! De ce ai plecat? De ce mai lăsat singură?”
*Flashback
“Unde te duci?” alergă şi îl ajunse din urmă, prinzându-l ferm de braţ.
“Mă duc să-mi vizitez bunicul. E pe moarte.”
Îi simţi durerea şi nu voia să-l mai reţină. Îl îmbrăţisă scurt şi apoi îi făcu cu mâna până ce silueta lui se pierdu în orizont. Oftă. Habar nu avea că atunci era ultima dată când se vor mai vedea.
A doua zi a aflat de la o vecină că în sat se găsise un cadavru la marginea lacului. S-a dus, convinsă totuşi că nu poate fi vreun cunoscut de al ei. Imaginea ce a văzut-o a fost şocantă. El, alb ca varul, plin de zgârieturi pe faţă, pe gât şi pe antebraţe.
“Credem că a fost jefuit… şi a încercat să opună rezistenţă.”
O dată cu el, a murit şi ea, devenind o stană de piatră, o inimă şi un trup îngheţat.
* End of flashback
“Întoarce-te! Sunt nimic fără tine!!”
Ocupată să strige, să se descarce, nu văzu următorul val mai mare decât celalte care o izbi din plin, ducând-o brutal la mal. Tuşi, reuşind să respire cu greu. Când se dezmetici, observă că lanţul de la el se desprinsese de gât. Pipăi cu mâna în jur, văzând încă ceţos. Îl prinse şi îl duse la piept. Alte cuvinte ale lui îi străfulgerară mintea… “Nu plânge că s-a terminat, zâmbeşte că s-a întâmplat…” iar buzele ei se arcuiră într-un zâmbet timid, apoi începu să simtă iar căldura.

a fost pentru un concurs.. dar nu am intrat in concurs intrucat fata care l-a organizat mi-a sarit proza trimisa prin MP :)) in fine, nu m-am suparat. astept sa vad cum vi se pare

she is Katherine.
she loves to play games.
Rogue.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Dum Ian 16, 2011 8:44 pm

mie mi-a placut mult. mi se pare ca seamana cu o poveste dintre doua personaje, stiu eu care, nu dau nume:))) insa este foarte frumoasa, cel putin pe mine una chiar m-a impresionat:)

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Sus In jos

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Mar Ian 18, 2011 5:15 am

si mie, imi place cum scrii, cel putin cat am vazut eu. Desi tema e comuna, ai transmis'o foarte bine si nu e tocmai genul ala de povestioara lacrimogena si siropoasa.

Mad Hatter
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Rogue. la data de Dum Ian 23, 2011 9:54 pm

multumesc frumos <3 ma bucur ca v-a placut !

am sa las aici cateva pagini de jurnal scrise mai demult. astept parerile voastre > <

28 August

- Da-mi in schimb eternitate.
- Nu vreau...
- De ce?
- Mi-e frica.
- De ce?
- Nu stiu...
Vorbele lor erau inghitite o data cu marea si sarea le descompunea. In locul nisipurilor miscatoare ramanea un gol... un imens gol. Fata isi plimba degetul pe mal, formand litere incalcite.
- Ce scrii? o intreba el, si se aseza pe vine ca sa ajunga la nivelul ei.
- Nu stiu...
- Tu ai stiu vreodata?
- Nu, dar ai fost acolo ca sa-mi spui de ce.

29 August

Lumina intunericului.
Sfarsitul tunelului!
Esti aici?
Intotdeana am fost... rasuna un raspuns. Premeditar...
Daca as fi o floarea in ce m-as transforma? il intreba ea entuziasmata.
Ai fi.... o jerbera. Exuberanta, aratoasa si frapanta. Capabila sa se faca mereu observata, dar prin simplitate.
Vocea lui o intimida.
Murmur...
Ii prinse barbia.
Doua buze.

30 August

Unde esti tu? Te-ai pierdut in negura nopti, ai devenit o silueta care zambeste in penumbra. Ma recunosti?
Vocea ei se pierde... mirajul dispare. Intinde mana in disperare... vrea sa prinda o ultima amintire, o ultima imagine, un ultim zambet. Dar nu... culorile se contracta si devin o halucinatie disperata... o realitate a subconstientului. El si cu o alta...
Furie, gelozie...
Ii da jaketa ei ca sa o apere de ger. O saruta? Nu, nu... i se pare. Vrea sa fuga, acum nu vrea sa-si aduca aminte.
M-a tradat !
Ba nu... ma mint singura.
Isi incalzeste nasul rosu intr-un fular. El ii invadeaza iar mintea, oricat de mult ar incerca sa-l uite. Deja se obisnuieste... se resemneaza? Sau poate isi da seama ca e iar pierduta intr-un vis.
- Visez, nu e asa?
- De ce ai fi atat de sigura?
Dupa ce buzele lui subtiri se arcuira intr-un zambet, se lipira de fruntea ei rece si o imbratisa.
Franturi de realitate o doboara... mai vrea !

31 August

Litere, legate, întortocheate, îmbinate, adunate.
Îmi explici mie cum stă treaba, eu nu înţeleg.
Nici un răspuns. O linişte mormântală. Ochii lui nu mai aveau aceeaşi sclipire molipsitoare, erau goi. Dar ea îi iubea… îi atinse cu vârful unghie lacrima din colţul ochiului.
Nu mai e nevoie să-mi explici.
Îşi lipi capul de umărul lui şi scânci fără sunet, inhalând aer îmbâcsit cu venin. Se sufoca.
El o strânse în braţe, tremuratul se opri…
Susurătorii…
Când le vor mai şopti vorbe dulci, aromate în zeama unei căpşuni?
Festinul a luat sfârşit, ei s-au topit în propriul duh, în propria existenţă… dar sunt două stele, lipite în una, pe cer… nu vor mai suferi niciodată.

:">. *blush*

she is Katherine.
she loves to play games.
Rogue.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Lun Ian 24, 2011 6:17 am

hm... imi place dar daca e jurnal nu ar trebui scrise la pers 1?
oricum reusesti sa transmiti sentimentele si e nu stiu, foarte diferit de stiul meu, probabil de asta imi si place :))

Mad Hatter
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Mar Ian 25, 2011 6:59 am

imi place:) desi subiectele in mare sunt de dragoste, ai un stil aparte de a descrie si nu pare genul ala de dragoste siropoasa, ci mai degraba o poveste de dragoste fara happy-end si ma atrage mai mult asta, chiar daca ma atinge oarecum, ca sa spun asa. so, astept alte compuneri:)

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Sus In jos

Mesaj Scris de Rogue. la data de Mier Ian 26, 2011 11:32 pm

multumesc frumos pentru pareri :*
si hm nu sunt la persoana I fiindca sunt de pe un jurnal virtual la care se scrie de regula la persoana a IIIa, rareori la Ia.

25 August

Rosu.
Galben.
Albastru.
Indigo.
Purpuriu.
Verde... pal, olive, devine vernil.
Iar Albastru... devine bleo, se deschide, se inchide.
E atat de usor sa pictezi un viitor pe o panza?
Eu care credeam ca asta e cel mai greu... naiv. Sa revenim la nuante si la tonuri.
Alb...
Negru...
Nonculorile vietii devin griuri colorate, inchise, deschise. Le simti?
Intelegi?
Nu.
Rosu... imbinat cu alb devine un roz... prea deschis, urasc cuoarea asta! Negru! Uite si visiniul...
Apesi prea tare, uite panza s-a rupt! E ca viata, nu stii niciodata cand incepe, sau cand se termina...

<3 Robert
1 Septembrie

Un cliseu... oceanul, atat de mic, dar totusi atat de mare, de nesfarsit... sa navighez as vrea alaturi de... el? Cine e el.
Un pirat... raspund vocile.
Incepe sa rada... e singura, totul se desfasoara in capul ei... sau cel putin asa crede. Cand se intoarce expresia fetei ii devin grava.
Cum ai ajuns aici?
Cu o barca !
Jack...
Lizzie... ii zambi usor si isi afunda nasul in gatul ei. Curiozitate... Vrei s-o gusti?
Elizabeth intredeschise buzele... voia sa-i raspunda, dar imaginea disparu. Era doar holograma subconstientului ei... privi in orizont si striga cat putu de tare:
Vreau sa-mi satisfac curiozitatea! M-ai auzit, Jack ? Prostule...!

3 Septembrie

F O R B I D D E N

1.
- Am sa plec... vei veni cu mine?
Vocea lui se contopi cu vantul aspru si rece, devenind o soapta nesigura, fara silabe accentuate. Vantul ii zburlea parul castaniu al fetei, gadilandu-i pilea descoperit. Acelasi vant vinovat, interzis. Intredeschise buzele uscate, dar tacu... nu putu sa rosteasca. Se arunca in genunchi, speriata... simti imbratisarea lui. O pupa pe crestet si ii cuprinse obrazul in palma.
- Daca nu vii, nu am sa mai plec.
Isi ridica capul sacadat, apoi isi lasa fruntea lipita de umarului lui.
Ti-e interzis... interzis.
Simti cum o arde gatul... timpul nu ii era alaturi. Se incrunta si apoi il impinse...
- Minti... trebuie sa pleci.
El ramase socat, impietrit, ridig... avea dreptate.
- Imi pare rau...
Se pierdu in zare, silueta lui devenind transparenta in lumina pala a soarelui rosiatic. Cu ultimele puteri fata se ridica si o lua la fuga dupa el... nu trebuia sa-l lase sa plece.

4 Septembrie

F O R B I D D E N

2.
- Mai stai !
Il inconjura talia de la spate, simtind cum pamantul de sub talpi se invarte. Imagini difuze, halucinatii... ochii isi pierd culoarea dar nu vrea sa ii dea drumul.
El ii prinse mainile firave si ii saruta pielea de la varful degetelor pana la umar.
- Trebuie sa plec...
- Ia-ma cu tine...
- Nu pot...
Il imbratisa strans si pana nu ii simti savoarea buzelor nu se linisti. Era nectarul de care avea nevoie, dupa care tanjea... curand era desprinsa de orice articol de imbracaminte si fiecare centimetru al ei de piele era acoperit de mainile sau buzele lui.
- Opreste-te... ingaima ea printre suspine cand el ii stranse ambi sani cu pofta.
- De ce? o intreba el la ureche, gadilandu-i cu degetele subtiri ceafa.
- Mi-e frica... ganguri ea, dar era prea tarziu.
Un val de durere si tremur o impleoscat si se descarca printr-un tipat. Isi infipse mainile in parul lui si il trase mai aproape. El se odihni pe pieptul ei.
- O sa-mi fie atat de dor...
Ti-e interzis...

ps: eu sunt "Robert" ma semnam asa mai demult dupa o glumita intre mine si prietenele mele... D:.

she is Katherine.
she loves to play games.
Rogue.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Mad Hatter la data de Lun Ian 31, 2011 8:40 am

bun, am citit mai de mult dar nu stiu de ce nu am comentat... oricum tin minte ca mi'a placut :)) adica sigur mi'a placut, erau de fapt sunt niste expresii superbe

Mad Hatter
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Lunatic Asylum la data de Lun Ian 31, 2011 10:33 am

atat? sau mai e vreun next? mi-a placut mult ultima parte! ar fi frumos daca s-ar continua

*My Characters*
Lunatic Asylum
Founder
Founder

Sus In jos

Mesaj Scris de Rogue. la data de Lun Ian 31, 2011 9:04 pm

nup, nu are nicio continuare va multumesc pt comentarii <3

un one shot:

She remembered all the shadows and the doubts
The same film
Vivid pictures like a wall that's standing empty
And the night so still
Such a small affair a relapse someone closing
Like the nightclub door
Here again and when you speak I watch you move away
And seem so sure

She is hoping to forget and the moment
Almost slips away
When the colours move apart and I wonder
If you want to stay
And I need to change you like the words I'm reading
Don't you understand
This the warnïng and the message I remember
As you touch my hand

Nimeni şi tu

Mă pierd într-o ceaţă de umbre pentru că nu mai e nimeni. Doar imaginea ta... nu e una reală, eşti doar tu. Zâmbeşti? Poate... îmi silabiseşti numele în gândul meu şi te apropii. Da, o iluzie. Tu nu mă vezi... nu mă vei vedea niciodată. Sunt prea altfel... ciudată în ochii tăi, invizibilă. Nu ştiu... aş vrea să te am în faţă, să suflet vântul şi să-ţi poarte două cuvinte. Şi apoi să mor. Nu mi-ar mai păsa. Oricum am constat că nu mai e nimeni. Nu mai există cuiva care să-i pese.
Cândva credeam. În ce? Nu ştiu. Anul trecut a început altfel... îmi amintesc îmbrăţişarea cu cele mai bune prietene... mâinile nu aveau mânuşi şi îngheţaseră. Era zgomot, petarde, artificii. Şi totuşi atunci am zbierat VĂ IUBESC! şi în îmbrăţişarea aia am simţit căldură, o renaştere lângă aproape. Îmi tiuiau urechile şi eram fericită... amintirea ce mi s-a imprimit. Apoi nu îmi amintesc, nu contează... nu a mai rămas nimeni, anul nou nu mai începe... eu rămân aici, eu rămân la fel , eu nu mai renasc, eu nu mă mai bucur. Eu şi nimeni? Hihi, mă iubeşti? Niciodată să nu iubeşti nimic, mai bine nu iubi.
Un gând bun printre atâtea rele... îl am, nu-l am. Tot tu îmi vii în minte. Nu vreau să pleci... chiar dacă văd că nu eşti cum vreau eu, mai vreau să te mai văd o dată. Să-ţi spun că vreau să fi fericit, că nu te urăsc aşa cum dau impresia... vreau să fiu eu o dată şi să-ţi şoptesc Te-am iubit, te iubesc, nu contează.
Nu e nevoie să înţelegi... acum... nicând. Niciunde.

she is Katherine.
she loves to play games.
Rogue.
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum