Uruey Yatsura, inceputurile.

In jos

Uruey Yatsura, inceputurile.

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de Mar Ian 11, 2011 11:06 am

Voi pune si eu un fic. Acest fic doreste sa prezinte viata pe o planeta indepartata din Cosmos, planeta natala a lui Lum si viata lui Lum de cand a implinit 14 ani si pana cand a venit pe Terra. E o perioada de 3 ani.

Introducere:

Undeva la 700 milioane de ani lumina departare de Terra, in constelatia Fecioarei, se afla galaxia Pegasus. Acolo exista cateva sisteme solare. Stelele acestor sisteme se numesc: Sirius, Pollux, Arcturus, Aldebaran, Riegel, Betelgeuse, Antares, Carinae, Monocerotis, Cassiopiae, Cygni, Mu Cephei, V 354 Cephei , Binary Star, VV Cephei si Canis Majoris.
Sistemul solar al stelei Arcturus este format din 9 planete. Acestea in ordine se numesc: Eris , Makemake, Haumea, Sedna, Oniboshi, Orcus, Or , Nix si Quaoar.
Oniboshi supranumita si Uru este o planeta de 20 de ori mai mare decat Jupiter. Este a 5-a planeta de la soarele central. Atmosfera planetei Oniboshi este alcatuita din mai multe straturi si aceasta contine: dioxid de carbon, 60%, oxigen 34%, vapori de apa 5%, si 1% alte gaze, acestea fiind: potasiu, sodiu, argon, heliu, azot, hidrogen, dioxid de sulf, monoxid de de carbon, neon, nitrogen, metan, amoniac, etan si deuteriu si acid cluorhidric, acid fluorhidric in stare gazoasa.
Planeta este locuita de finite asemanatoare oamenilor ce insa au anumite distnctii. Parul in mult mai multe culori decat cel al oamenior, dantura de vampire, urechi ascutite ca de spiridus si pe cap au 2 cornite multifunctionale. Pot fi folosite pe post de antene radio, antene de comunicare telepatica, antene de captare a energiei solare, antene pentru alimentaea puterilor paranormale, etc.
Aceste finite se numesc Obnoxious Aliens, pe scurt Oni.
Oni au simturile mult mai dezvoltate decat cele ale oamenilor. Ei au in camp viyual de 280 grade fata de 125 grade al oamenilor, auzul lor este mult mai larg, mergand pana la 100000 Hz. Simtul mirosului este de 50 de ori mai dezvoltat decat la oameni. La fel si simtul gustului este mai dezvoltat.
Ei pot distinge 7 gusturi: dule, acru, sarat, amar, astringent, eterat si umami.
Coeficientul de inteligenta al lor este de 100 la nastere, iar la adulti este situate intre 300 si 500.
Pe planeta Oniboshi supraumita si uru, nu exista tari ci doar continente si orase.
Continentele 27 continente sunt: Mu, Lemuria, Atlantis, Pangeea, Pannotia, Rodinia, Gondwana, Laurasia, Baltica, Laurentia, Avalonia, Euramerica, Silurian, Devonian, Carbonifer, Kazakhstania, Carbonifer, Permian, Appalachians, Columia, Nena, Kenorland, Ur, Komatii, Vaalbara, Craton si Ylgarn.
Dintre acestea 7 sunt continentele mari: Mu, Lemuria, Atlantis, Pangeea, Pannotia, Rodinia si Gondwana, restul 20 fiind continente mici.
Cele 6 oceane sunt: Ural, Rheic, Tethys, Paleo, Triasic Cimmerienii si Orogeny.
Pe aceasta planeta, oceanele, marile fluviile si raurile, au un continut mare de dioxid de carbon iar lacurile au un continut mare de doxid de carbon si minerale, ceea ce face ca pe aceasta planeta apa sa nu se gaseasca decat in stare de sifon sau apa minerala.
Pe continetul Pangeea, cel mai mare continent de pe Oniboshi, in orasul Metropolix, cea mai mare metropola, cu o suprafata de 22.402.200 km², locuieste ambasadorul planetei cu sotia sa si fiica lor. Ei sunt familia Invader. Pe fiica lor o cheama Lamu.
Ei locuiesc la ulltimul etaj al unui zgaraie nori din centrul orasului. Fiica lor are 7 ani (14 ani terestri) si este studenta in primul an de facultate.

Ultima editare efectuata de catre Invader Lamu in Mier Apr 20, 2011 6:44 am, editata de 1 ori

Cand nu mentionez nimic postez cu Invader Lamu. Cand postez cu un alt personaj intotdeauna voi mentiona numele sau.

Invader Lamu
Admin
Admin

Data de inscriere : 08/01/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Uruey Yatsura, inceputurile.

Mesaj Scris de Reis la data de Lun Ian 31, 2011 2:48 am

Ei bine...nu pot sa zic decat -WOW-!! O.O.Ai foarte,foarte multa imaginatie,dar dupa cum am vazut,ficul prezinta mai mult locul de unde provine Lum.Mi se pare un lucru extraordinar sa creezi atatea continente si functii pentru planetele respective.Oricum,mi-ar placea sa vad mai multe ficuri scrise de tine sa-mi formez o parere clara,chiar daca inca de acum mi-ai lasat o impresie super buna!!! Asa ca mult succes in costinoare la scris!~

I found a place so safe, not a single tear
The first time in my life and now it's so clear
Feel calm, I belong, I'm so happy here
It's so strong and now I let myself be sincere

Reis

Data de inscriere : 14/01/2011
Varsta : 21
Mood always happy ^^

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum: